Pavel Buček chytil opravdu velikou rybu, s jejíž hmotností si nedokázala poradit váha kalibrovaná do 50 kg. Úlovkem byl tolstolobik, kterého do nádrže možná vysazoval jeho dědeček před třiceti lety!

text: Marek Kožušník

„Rybařit jezdíme často celá rodina, ve většině případů ale jen chlapi – s otcem, bratrem a jeho synem,“ vypráví Pavel Buček z jihomoravského Zaječí.

Protože jeho bratr většinou pracuje dlouho do noci, jezdí si jen s otcem na dvě hodinky zavláčet.

„Podařilo se nám pár pěkných candátů i štik,ale na co máme opravdu štěstí, je podseknout pěkné tolstolobiky. S otcem máme prozatímní skóre 2:2,“ pokračuje Pavel Buček.

Když ve čtvrtek 2. prosince kolem třetí hodiny odpoledne vytáhli poslední kus, nevěřili vlastním očím. Tolstolobik měřil 116 cm a váha kalibrovaná na 50 kg začala ukazovat přes své maximum.

úlovek
Předchozí úlovek ze stejného rybníka. Foto: Pavel Buček

„Boj trval asi 35 minut na rybníku, který bych nechtěl prozrazovat. Dost možná to jsou tolstolobici, které tam vysadil můj děda před třiceti lety o hmotnosti zhruba 5 kg. Je samozřejmostí, že všechny ryby byly vráceny vodě,“ usmívá se šťastný rybář.

S tímto úlovkem má Pavel Buček velkou šanci i v letošním ročníku soutěže NEJ NEJ, kterou časopis Rybářství vyhlašuje od roku 1971.

rybář
Předchozí úlovek ze stejného rybníka. Foto: Pavel Buček

Délka uloveného tolstolobika by loni stačila na bronzový odznak, loňský stříbrný tolstolobik byl o pouhé tři centimetry delší.