Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
před 4 dny

Candáti na Slapech obsadili nabídnutá umělá trdliště

Marek iRybářství 12. května 2023 0 komentářů
candát

foto: Pavel Vrána

Praxe

Vážení příznivci Petrova cechu, jsme rádi, že vám můžeme nabídnout krátkou reportáž, která zůstává skryta zrakům většiny z nás. S pomocí kamery jsme se vydali na obhlídku umělých trdlišť, která jsme v předchozích týdnech instalovali na ÚN Slapy.

text: Pavel Vrána

Jistě vás potěší, že hnízda již jsou obsazená a nad nimi drží stráž mlíčáci candátů. Je to náročná služba, která vyžaduje neustálou bdělost, protože na jikry si pod hladinou dělá zálusk úplně každý, kdo má ploutev nebo klepeto. Nezřídka se stává, že candátí mlíčák zahyne vyčerpáním přímo na hnízdě – doslova položí život za své potomstvo.

REKLAMA

Ponořili jsme kameru přibližně do míst, kde jsme dříve položili hnízda a než jsme se stačili pod vodou zorientovat, zakousl se nám candát přímo do kamery. Uctivě jsme vycouvali z jeho teritoria a z dálky pozorovali, co se děje. Zatímco candáti nervózně vrtěli prsními ploutvemi a otáčeli se kolem hnízda, voda nad nimi připomínala scény ze slavného filmu „Bitva o Británii“.

candát
Candátí oko bedlivě střeží nakladené jikry – kdo se přiblíží, ten si koleduje o kousnutí. Foto: Pavel Vrána

Nad třecími hnízdy se v rychlém sledu pronásledovaly dvojice tmavých stínů, místy se vytvářely kolotoče a hejna, která se tvořila a zase rozpadala, jako by ryby tančily pod taktovkou neviditelného mistra. Byli to cejni. Jako nábojnice ze Spitfirů z nich padaly jikry, které občas pokropily obsazené candátí hnízdo.

REKLAMA

Takovou troufalost však candát nikdy nenechal bez odplaty. Okamžitě vystartoval vzhůru a čelistmi sevřel řitní nebo ocasní ploutev cejna, se kterou mocně zalomcoval. Cejn pak urychleně hledal spásu v pokročilé akrobacii, obvykle v piruetě směrem k hladině a dal alespoň chvilku pokoj. Jedno hnízdo zůstalo neobsazeno a zde se shromáždil větší počet macatých okounů – pořádné „buchty“, na které se těšíme každý podzim.

cejn
Jeden cejn si chtěl udělat třecí substrát z naší kamery…

Okouni stáli pohromadě, s ocasy hezky u dna a popojížděli sem a tam, někteří se ježili a jiní krčili za černým valem polypropylenového kartáče umělého trdliště a nervózně sledovali, zda jim vytočený candátí mlíčák nepřijde natrhnout sako – ale nestalo se to. Candáti si usilovně střežili jen svoji snůšku a na žádné dlouhé výlety po okolí neměli zjevně ani pomyšlení.

Opatrně jsme vytáhli kameru na hladinu a naší rybářskou dušičku hřálo, že jsme drobným dílem přispěli k reprodukčnímu úspěchu ježatého bratrstva!

cejn
Cejni mají třecí vyrážku, jako by je posypal krupicí.
candát
Chudák candát, aby se dnes bránil obyčejnému cejnovi – nemá to být naopak?
candát
Zde hlídám já. Vrrrrrr, kousnu! Ne nadarmo se candátím zubům říká „psí“…
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled