Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera

Chyť a pusť má smysl, ale je potřeba dodržovat základní pravidla

strunc 29. května 2020 0 komentářů

Novinky

text: Zdeněk Edelmann foto: autor

Ať už jsou pohnutky rybářů jakékoli, skutečností je, že především v případě lovu trofejních ryb je tenhle přístup ohleduplný i vůči dalším rybářům, kteří by si také někdy rádi ulovili trofejní exemplář. A má smysl i s ohledem na budoucnost rybí populace, protože zpět do vody jdou geneticky nadprůměrní jedinci, kteří dostávají další šanci na rozmnožení.

Pouštění ryb má smysl, ale…

K rybě se musíme chovat tak, abychom jí neublížili. Nesmí jít o týrání živého tvora zakončené velkomyslným gestem „daru svobody“. Proto je nutné dodržovat několik základních pravidel: používat při lovu ryb přiměřený „kalibr“ výbavy, aby zdolávání probíhalo rychle a ryba se dlouho nestresovala.

REKLAMA

Zvláště v letních měsících a v teplých vodách, které obsahují nižší množství rozpuštěného kyslíku, jsou ryby velmi citlivé na stres a extrémní svalové vypětí způsobené zdoláváním může v těle nastartovat fyziologické procesy, které vedou neodvratně ke smrti. Rybolov metodou chyť a pusť v teplých vodách a vodách chudých na kyslík by si měl každý rybář dvakrát rozmyslet. Používání jednoháčků bez protihrotu je dnes naštěstí pro mnohé rybáře samozřejmostí a je (snad) otázkou času, než se pro potřeby sportovního rybaření stane povinným ve všech revírech. 

Zásadní je přístup rybáře

Má-li se ryba ve zdraví vrátit k životu, je zcela nepřípustné používat k vylovení gaf nebo podběrák z hrubého materiálu s uzly. Zdolaná ryba by se, pokud možno, vůbec neměla vytahovat z vody a nemělo by se na ni sahat – ideální je uvolnění háčku přímo ve vodě. Touží-li rybář po snímku s úlovkem, měl by si vlézt k rybě do vody a jen ji přizvednout mokrou rukou. Je-li nutné použít podběrák, mělo by jít o výrobek s měkkou plastovou síťkou bez uzlů, která je k rybám relativně šetrná.

REKLAMA

Jestliže je potřeba rybu vzít do ruky, musí být ruka mokrá a přidržení ryby takové, aby ji nepoškodilo. Když se ryba vysmekne, musí spadnout do vody, nikoli do lodě nebo na kameny. V každém případě by fotografování úlovků a jásání nad zdolanou rybou mělo trvat jen pár vteřin, nikoliv „věčnost“.

Během rozhovorů s některými kolegy jsem opakovaně narazil na argument, že rybaření dává lovci možnost vrátit zdolané rybě svobodu, zatímco kupříkladu myslivec, když stiskne spoušť, tuhle možnost nemá. Kdoví, jakým směrem se jednou budou ubírat moderní trendy rybolovu i lovu a zda i střelivo nenahradí paměťová karta?

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled