Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 3 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 3 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 3 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 3 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 3 hod

Co by měl vědět každý začátečník: Položená

Marek iRybářství 7. ledna 2023 2 komentářů
rybář

foto: Jan Stluka

Rady začátečníkům

V mnoha knihách věnovaných začátečníkům autoři jako první rybolovný způsob doporučují plavanou. Ta je však poměrně složitá jak na sestavení i ovládání udice. O úspěchu či totálním propadáku rozhodují i drobné nuance.

text: Jan Stluka

Podle mě je lepší začínat s lovem na položenou. Při ní bude začátečník, jak už název techniky napovídá, potřebovat zátěž a nástraha bude na dně. Zátěž je vyrobená většinou z olova, liší se tvarem, uchycením a v neposlední řadě i barvou.

REKLAMA

V podstatě máte dvě možnosti, jak olovo na vlasec uchytit. Buďto na tzv. průběžnou montáž, kdy je olovo fixováno z jedné strany zarážkou, nebo ho prostě na vlasce přivážete napevno bez možnosti pohybu.

Při sestavování první varianty je jediným těžším úkolem vybrat způsob a materiál, z něhož bude zhotovena zarážka. Použít můžete třímilimetrový kousek ventilkové hadičky, který dvakrát provléknete a utáhnete. Tato úprava by si zasloužila nálepku Czech made, nikde jinde ve světě tento způsob zatím nepoužívají.

REKLAMA

Za jeho nevýhodu lze považovat skutečnost, že těžší hmotnosti od 50 g mají na kousek černého kaučuku devastující účinky. Druhou možností je použití obratlíku a tlumiče, který bude chránit vámi vytvořený uzel. Použít se dají plastové či gumové korálky, popřípadě plavačkové zarážky většího průměru.

montáž
Průběžné varianty, foto: Jan Stluka

Tento způsob je sice pracnější a musíte mít u sebe oba komponenty, nicméně je nejpevnější, co se posunu týče. I schopnost soudečku s dvěma očky zachovávat původní vlastnosti návazce je neocenitelná. Třetím (opět ryze českým kutilským) způsobem je vytvoření dvojité smyčky, do které se naroluje úzký proužek izolepy, popřípadě náplasti, který po dotažení vytvoří pružný a velmi dobře držící, i když těžko popsatelný útvar. Genialita toho fíglu spočívá v tom, že vlasec není oslabován žádným uzlem.

Výše popsaným úpravám se také říká průběžné montáže. Jejich největší výhodou je naprostá univerzálnost. Použít se dají jak na stojaté, tak na rychle proudící vodě. Častou chybou je používání příliš malých zátěží, kdy ryba, místo aby zvedala jen indikátor, vleče za sebou i olovo.

Takže… Aby vše fungovalo tak jak má, vždy raději sáhněte po těžší verzi, která bude spolehlivě ležet na dně. Kuličky, torpily, šestihrany a doutníky, všechny tyto tvary se na rozdíl od jiných nemají tendenci zamotávat a jsou pro pohodové rybaření nejlepší.

Pro lovy v maximálním dohozu vašich prutů se vyplatí umět si navázat i pevnou a poloprůběžnou montáž. Jejich obrovská výhoda spočívá v naprosté citovosti, kterou nesníží ani poměrně velká průtažnost vlasce.

Montáž s koncovým olovem alias Balaton

I tady existuje několik možností, jak ji připravit. Nejrychlejší a nejpohodlnější je se naučit tzv. chirurgický uzel. Budoucí návazec v délce asi 50 cm přiložíte k hlavnímu kmenu, vytvoříte smyčku, kterou prostrkáváte oba konce vlasců, a přitom je vzájemně obtáčíte. Potom stačí jen navlhčit a dotáhnout. Olovo můžete navázat jak na konec, tak na vytvořený fous.

uzel
Chirurgický uzel, foto: Jan Stluka

Poloprůběžná či spíše smyčková a zapletená sestava

V našich krajích se nikterak hojně nepoužívá, přestože je spolehlivá, snadná a minimálně se zamotává. Postup je velmi podobný…  Dva chirurgické uzly, volná smyčka v délce alespoň 30 cm, 10 cm na zapletení obou vlasců přes sebe, libovolně dlouhá vzdálenost budoucího návazce a háček. Pro lepší orientaci jsou přiloženy fotografie, z nich se v tomto ohledu poučíte nejlépe.

Cvik dělá mistra. A proto si vyzkoušejte vámi zvolený způsob přípravy montáže navázat v teple a klidu domova, a to i několikrát, než s ním vyrazíte k vodě.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Já dělal dlouhou dobu tu chybu, která je zmíněná v článku. Totiž, že průběžný olovo by mělo zůstat do záseku na dně a ryba by měla brát vlasec až přes signalizátor záseku. Pěkně popsané, trochu kratší, ale dobré.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled