Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera

Co by měl vědět každý začátečník: Průběžné splávky (2)

Marek iRybářství 1. července 2021 0 komentářů
rybářská loď

foto: Ivo Novák

Praxe

Neocenitelní, flexibilní a výkonní pomocníci. Přesto jsou průběžné splávky valnou částí rybářské obce přehlíženy. Za tímto nezájmem stojí ve většině případů dva faktory: neznalost a špatná zkušenost, popřípadě kombinace obou.

text: Jan Stluka

Výčet výhod i nevýhod „klouzáků“ a základní vázací postupy jsme vám představili minule. V následujících řádcích najdete mnohem korektnější informace.

REKLAMA

Nestihli jste předchozí díl? Tady je!
Co by měl vědět každý začátečník: Průběžné splávky (1)

Splávek jako indikátor

Poměrně málo používaná, často přehlížená metoda, se kterou se ale mimochodem dají lovit i ryby dvouciferných hmotnostních kategorií. Obzvláště na revírech s velkým tlakem rybářů přináší tento vskutku obzvláště citlivý způsob nevídané úspěchy. A to i v době, kdy si jiní takříkajíc ani neškrtnou.

splávky
foto: Ivo Novák

Toto velejemné chytání se nejlépe provozuje na kratší vzdálenost. Ideálními místy jsou hráze rybníků, okolí potopených stromů i hrany koryt. A i plotny skal, pokud lovíte z lodi. Co se týče denní či roční doby, nejste nijak omezováni.

REKLAMA

V létě bych doporučil protahovat vycházky až do setmění. Jednak šupináči v parných letních dnech přece jen ožívají poněkud později, jednak pozorovat chemické světýlko, které pomalu mizí kamsi do tmavých hlubin, je podívá, na kterou se nezapomíná.  

Vlastní sestavení montáže není složité. Stačí vám malinkatá karabina, do níž nacvaknete splávek, který nemusí mít nijak velkou nosnost. Bohatě stačí něco mezi 1-4 g. Pokud do něj budete moci umístit chemické světlo, jenom dobře. Následuje zátěž, která ho přesně vyváží, obratlík  a návazec.

Na posledního čtvrt metru udice nacvakněte gramový nebo větší brok, který bude kotvit celou sestavu na dně. Teď stačí jen vytvořit zarážku (ideálně z pogumované nitě) a nahodit. Pokud je celá zátěž ve sloupci, ihned to poznáte a následně upravíte. Před tím, než umístíte prut do vidličky, potopte vlasec, což se mnohem jednodušeji píše, než uskutečňuje v praxi.

splávek
foto: Ivo Novák

Podstatně lépe se pod vodu dostávají vlákna, která jsou pro tento účel přímo vytvořena. Nejčastěji bývají označována jako match, popřípadě hledejte nápis siking, nebo fast siking. Pokud se chcete cíleně věnovat kaprům, háčky zvolte sice menší, ale silnější.

Pár hrstí krmení naházených do místa klasicky rukou před i v průběhu lovu není na škodu. Záběry se projevují buď mírným nakloněním splávku, nebo jeho celým položením na vodu. Poměrně často ale také zmizí pod vodu (někdy i s prutem) bez varování.  

Pruhatá klasika

Nejčastější ryby, které se loví za pomoci průběžných splávků, jsou bezesporu candát a okoun. Oba doslova zbožňují kořeny, kameny nebo jiné závady na dně. Nabízet jim nástrahy těsně nad těmito hřbitovy montáží je tedy naprosto logické. Montáž pro lovy v těchto vázkových místech se velmi podobá té předchozí.

splávky
foto: Ivo Novák

Začíná se standardně malou karabinkou, následuje olovo, splávek, obratlík a návazec s háčkem. Brok ale tentokrát cvaknete minimálně 20 cm nad zátěž, která by měla „špunt“ vyvážit a ne převážit. Malý kousek olova snižuje možnost zamotání antény a návazce na minimum, ani lak na vašich indikátorech není neustále poškozován nárazy.

Broček velmi snadno kdykoliv sundáte, z karabiny odepnete splávek a můžete ihned začít lovit na položenou. Zarážku s ohledem na malou hmotnost nástrah a de facto celé udice vytvořte z optexu (gumová nit).

Štikové a sumcové splávky jsou ty největší, které se vůbec používají. K vytvoření zarážky, která dokáže udržet tato monstra, už bohužel budete muset přidat do své výbavy několik drobností navíc. V první řadě to jsou korálky, ideálně plastové nebo skleněné.

Dalším dobrým pomocníkem jsou klasické gumové zarážky, alias myší bobky. Pokud průměr vlasce či šňůry dovolí, nejdříve navlečte právě tuto zarážku, teprve pak následuje korálek, splávek a zátěž. Po odhadnutí hloubky, ve které chcete lovit, se nad zarážkou musí vytvořit ještě jedna.

průběžný splávek
foto: Ivo Novák

Nejjednodušší způsob spočívá v uvázání tzv. soudkového uzlu. Ideální materiál k jeho výrobě najdete ve vašem navijáku.  Stejný průměr i struktura vlasce zaručuje, že při použití hrubší síly půjde s uzlem libovolně posunovat.

Variace na kombinované zarážky využijete i při lovu s předváženými waglery. Ty díky svojí hmotnosti posunují většinu zarážek při každém delším hodu. Vždy se vyplatí tyto těžké speciály fixovat z obou stran tak, aby jejich dráha po vlasci byla pokud možno co nejkratší.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled