Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pstruh na grilu...
včera

Co se stane, když zkombinujete přívlač a lov na položenou?

strunc 9. září 2019 1 komentářů

Poznávání

Text: Jan Stluka, foto: David Štrunc

V neskutečném parnu scházím k řece. Ve vestě mám jen mikronástrahy. Chci vyzkoušet, které barvy budou okounci ve velikosti dlaně preferovat. Za necelý týden jedu na závody a tyto malinké přípravy se vždycky hodí.

Po necelých dvou hodinách mám odzkoušeno. Přírodní odstíny opět porazily řvavé barvy. Jiný výsledek se v jasném slunci a malé hloubce ani nedal očekávat. Jakmile se rudá koule začíná schovávat za obzorem a teplota vzduchu se začíná přibližovat snesitelnému bodu, začíná čas vyhrazený spíše candátům, proto cvičně posílám klasického twistera napříč regulovaným tokem.

REKLAMA

Čekám, až hlavička klesne na dno. Chci začít vdechovat gumě život. Mou snahu ale maří kousek rákosu vtočený do návinu cívky. Obě ruce i veškerou koncentraci věnuji rozmotávání rákosové skulptury. Když ji konečně rozmotám, zjišťuji, že proud posunul twistříka asi o 15 metrů.

Kořen ožívá

Jeho samostatnou cestu zastavila až vázka, kterou se snažím cukáním vyklepávat. Domnělý kořen však náhle ožívá. Typické škubání hlavou dává tušit okouna. Po chvilce už čeří večerní hladinu naježená ploutev slušné pětatřicítky.

REKLAMA

Okamžitě zkouším situaci napodobit. Nához, překlopení, zvednutí špičky prutu k nebi. Vše ostatní obstarává už jen vodní proud. Taktika funguje. Čtyři hody, čtyři více než slušné rybky. Zkouším ještě chvíli stejnou nástrahou pročesávat okolí svého břehu, ale kromě standardních capartů nechytám nic.

Kombinaci přívlače a položené zkouším i na několika dalších úsecích řeky. Tam, kde je proud dostatečně silný, aby pohnul se třemi gramy olova a kouskem silikonu, bez ryby neodcházím.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled