Do Drnového potoka unikla v pondělí látka, která zanechávala mastná oka na vodní hladině. Díky včasnému nahlášení a skvělé práci hasičů se podařilo většinu chemikálie z vody odebrat. Látka unikla ze stejného podniku, ze kterého před necelým měsícem uniklo mořidlo, které ohrožovalo ryby po celé Úhlavě a Berounce.

„Chemikálie, které unikly do Drnového potoka patří mezi minerální oleje,“ sdělil pro iRybářství.cz vedoucí odboru životního prostředí v Klatovech Ing. Libor Hošek. Je to látka, která ve vodě tvoří mastná oka, proto může únik na náhodného pozorovatele působit jako větší katastrofa, než ve skutečnosti je. Únik mořidla před necelým měsícem byl nebezpečnější, ve vodě však nebyl téměř vidět.

„Díky skvělé práci hasičského sboru se podařilo většinu látky z toku odstranit,“ dodal Hošek. Hasiči do potoka instalovali norné stěny, které využívají toho, že chemikálie plave na hladině. Dále byl použit sorbet, což je látka, která na sebe váže ropné produkty. Sorbet se následně sebere a zlikviduje.

„Řeka je dnes už čistá a na úseku od obce Luby u Klatov až po soutok s Úhlavou nejsou žádné skvrny vidět,“ potvrdil Hošek, který úsek potoka osobně prošel.

Rybáři se bát nemusí, látka která unikla, by na život ve vodě něměla mít vliv. Nebezpečí, které představoval únik mořidla před necelým měsícem, se tedy neopakuje.

Jak bude viník potrestán, bohužel nevíme. Hošek nám sdělil, že bude postupovat podle Vodního zákona. Nezbývá než doufat, že k žádnému dalšímu ohrožení Drnového potoka v budoucnu nedojde.