V neděli 20. září unikla do Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje neznámá látka. U řeky zasahovali hasiči s nornou stěnou, ta bohužel nepomohla. Přes všechnu snahu došlo v řece k úhynu velkého množství ryb.

Text: David Štrunc, foto: Pixabay

„Látka se do vody určitě dostala na území Zlínského kraje. V současné době odchytáváme uhynulé ryby a provádíme monitoring vodního toku s odběry vzorků, v rámci Olomouckého kraje je to od Hustopečí nad Bečvou až po Hranice,“ uvedl pro ČTK mluvčí olomouckých krajských hasičů Radek Buryánek.

Látka se bohužel začala mísit s vodou, což vedlo k tomu, že norné stěny, které byly ihned po katastrofě do řeky nainstalované, nebylo možné použít. Vodohospodáři na vzniklý stav reagovali zvýšením průtoku z nedaleké přehrady Bystřička. Díky tomu se látka naředila a nenapáchala více škod.

„Provedli jsme několik odběrů vzorků a základní analýzy a teď čekáme na příjezd chemické laboratoře Hasičského záchranného sboru z Frenštátu pod Radhoštěm. Ještě budeme odebírat další vzorky dále po proudu,“ řekl mluvčí Radek Buryánek.