V neděli dopoledne byl zjištěn velký úhyn ryb na řece Bílině, pravděpodobně v místech pod městem Most, v revíru Bílina 5. Revír Bílina 6 proti proudu zasažen nebyl. Na místě byl předseda MO Teplice Pavel Lasík. Jaké jsou jeho první pocity?

text: Marek Kožušník

„Prošel jsem břeh v Hradišti u vodní elektrárny,“ uvedl pro iRybářství Pavel Lasík. „Nad elektrárnou jsem u břehu viděl nespočet ryb, které byly doslova centimetr od břehu a hledaly kyslík. Ta voda byla neprůhledná, taková vločkovitá, takovou vodu jsem nikdy neviděl. Měla vysloveně hnědou barvu, jako byste do ní zamíchával něco hutnějšího.“

úhyn ryb Bílina
foto: Severočeský územní svaz

Úhyn ryb bude podle Pavla Lasíka značný, ale vzhledem k vysokému průtoku řeky nebude až tak viditelný. „Na místě, kde jsem včera byl a kde se úhyn detekoval, bylo vidět i přes vysoký průtok celou škálu rybí obsádky. Byli tam uhynulí kapři, sumci, štiky, parma, tloušť, hrouzek, okoun, zasáhlo to celou rybí obsádku. Není to tak, jako je třeba u rybníků, že klesne sinice a uhynou ryby, které jsou vysloveně u dna jako candát nebo sumec, ale ostatních ryb se to nedotkne. Tady se to dotklo všech. Teď když přijdete k vodě, neuvidíte nic, protože proud byl po sobotních deštích opravdu silný. Teď už jsou uhynulé ryby někde v Labi,“ upřesňuje pro iRybářství Lasík.

Viník otravy není v tuto chvíli podle Pavla Lasíka známý. „Kontaktovali jsme veškeré orgány, které jsou k tomu zodpovědné – Povodí Ohře a Českou inspekci životního prostředí, které odebraly vzorky s tím, že budou dále pátrat. Víme jen, že to začalo někde pod Mostem, ale kde přesně, to nevím,“ dodává pro iRybářství Lasík.