Fotografie
Jaroslav okomentoval Chlapský tatará...
před 6 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Vykradl auto ry...
před 6 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 19 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 22 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
včera

Doživotní zákaz rybaření? Předseda ČRS reaguje na útok proti členům rybářské stráže

Marek iRybářství 12. dubna 2023 0 komentářů
rybářská stráž

ilustrační foto: David Štrunc

ČRS a MRS

Od konce týdne hledají kriminalisté z Českého Krumlova muže podezřelé z napadení rybářské stráže. Předseda ČRS Karel Mach navrhuje výrazné zpřísnění trestů za podobné činy.

text: Marek Kožušník

„U Přední Výtoně kontrolovali členové rybářské stráže (RS) dva muže. Muži neprokázali svoji totožnost, nasedli do vozidla Škoda Fabia červené barvy a ujeli směrem na Kyselov. Při odjíždění z místa kontroly řidič vozidla najel autem na jednoho člena rybářské stráže a způsobil mu zranění dolní končetiny,“ uvádí Jiří Matzner, mluvčí jihočeské policie.

REKLAMA

Kriminalisté zajistili na místě stopy a pracují na ztotožnění obou mužů.

Řidiči vozidla hrozí podle Matznera trestní stíhání pro podezření z násilí proti úřední osobě. „Najetí vozidlem je totiž možné hodnotit jako útok se zbraní. Trestní sazba? Až šest let,“ dodává policejní mluvčí.

REKLAMA

Předseda ČRS Karel Mach v reakci na tuto událost uvedl, že navrhne úpravu Sazebníku kárných opatření ČRS. „Tento sazebník je zakotven v Jednacím řádu ČRS. Úprava se bude týkat nového kárného opatření pro člena ČRS, který prokazatelně napadl člena rybářské stráže, a to i verbálně. Návrh kárného opatření pro takovou osobu bude ve smyslu doživotního vyloučení takové osoby z ČRS a doživotního zákazu prodeje povolenky k lovu ryb v ČRS, uvádí na webu ČRS mluvčí Svazu Lukáš Mareš.

Agresivita pytláků roste

Nejde přitom o první takto agresivní incident. Podobný se odehrál na svazové vodě MO ČRS Králíky před dvěma lety.

„Spolu s kolegou, také členem rybářské stráže, jsme prováděli kontrolu zmiňované vody. Narazili jsme na dva páry, z nichž oba mladíci lovili ryby. Prokázali jsme se jako členové rybářské stráže a po zjištění, že se jedná o pytláky, kolega ihned uvědomil Policii ČR,“ popisuje pro iRybářství Jiří Darebný, jednatel MO ČRS Králíky a člen RS.

„Nicméně jeden z mladíků utekl ihned, druhému jsme se postavili před automobil. Ten to vůbec nebral v potaz a po zařazení rychlosti dupnul na plyn. Kolega stihnul uskočit, já jen povyskočit a zůstal jsem na kapotě. Řidič se mně snažil setřást (zapnutí stěračů, plný plyn). Nakonec, kvůli opravdu divoké jízdě, jsem spadl. Naštěstí ne pod kola. Vše se odehrálo strašně rychle, na úseku 100 metrů,“ líčí pro iRybářství Jiří Darebný.

Hlídka dorazila podle Darebného za zhruba třicet minut. „Po sdělení jmen pytláků (šlo o místní „známé firmy“) a zjištění našeho stavu zase odjela,“ popisuje Darebný.

Zhruba po čtrnácti dnech jej policie předvolala k podání vysvětlení. „Z něho vyplynulo, že se vlastně nic nestalo, tak to necháme být. Až po mém důrazném připomenutí, že jsem byl v době výkonu kontroly úřední osobou, začala policie konat,“ dodává Darebný.

Po nějaké době se s mladíkem konal soud. „Kromě popisovaného napadení měl ještě na svědomí šikanu na učilišti. Vyvázl s podmíněným trestem jednoho roku se zkušební dobou v trvání pěti let. Už rok před tímto incidentem stejný mladík napadl jiného člena RS. Ten ovšem z obavy o vlastní bezpečnost nic nehlásil,“ říká Darebný.

„Jsem pro doživotní zákaz…“

Jiří Darebný (50) je členem ČRS už 43 let, členem rybářské stráže více než deset let. Podle jeho názoru se agresivita přistižených rybářů stupňuje.  

Jiří Darebný, foto: Facebook

„Fyzicky napaden jsem byl pouze jednou, ke slovnímu napadání ale dochází v poslední době často. Dříve jsem se s jednáním, které by bylo v rozporu s Rybářským řádem, setkával zřídka. Myslím, že je to především dnešní uspěchanou dobou, že je chování některých jedinců daleko za hranicí slušnosti,“ dodává Jiří Darebný.

„Maximálním trestem v sazebníku ČRS je vyloučení člena, který může po dvou letech zažádat o vstup do kterékoliv organizace ČRS nebo MRS. Proto jsem pro zvýšení trestu za napadení RS. Rozlišoval bych však, o jaké napadení se jedná. V ojedinělých případech jsem i pro doživotní zákaz,“ ukončuje Jiří Darebný.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled