Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
včera

Dubnové Rybářství: Krásy rybářské v zemi španělské – Nedodržíš pravidla, zaplatíš

Marek iRybářství 6. dubna 2023 0 komentářů
rybářka

foto: Pavel Straka

Zahraničí

I ve Španělsku má rybaření samozřejmě svá pravidla, která je nutné dodržovat. A jako u nás, pokud je nebudete dodržovat, zaplatíte. Tak to zkrátka je.

text: Helena Dobešová

O pořádek se na místních vodách starají ochranáři a členové Guardia Civil. V překladu by se o nich dalo mluvit jako o civilní stráži. Chodí oblečení v zelenkavých tričkách a tmavých kalhotách a pokud máte vše v pořádku, je setkání s nimi celkem příjemné a brzy vám dají pokoj. Ale pokud ne…

REKLAMA

Za ta léta, co jezdíme na jih, jsme je na vodě viděli už několikrát. Mnohdy je nepotkáte vůbec, ale když se s nimi setkáte, už z dálky odhadnete, že k vám jedou. Rozeznat je od klasické rybářské lodi není vůbec složité. Když už vás zastaví, zajímá je vlastně jediné. Jestli máte povolení a doklady k rybolovu a k lodi a jestli nemáte na palubě schované živé ryby.

Povolenky a rybářský lístek je zde jednoduché sehnat například v rybářstvích v Caspe anebo v Mequinenze. Pokud jedete do nějakého kempu, povolení vám mohou zařídit místní, osobně si pro ně jezdit nemusíte.

REKLAMA

Lístek se kupuje na jeden rok a je na něm uvedeno: „Desde fecha pago hasta“ neboli v překladu „Od data platby do:“. Kupujete-li lístek v červnu, platí vám do konce května následujícího roku. Proto když se na místní vody vydáte vícekrát do roka, nemusíte lístek už znovu řešit. Cena je zhruba 17 € (asi 400 Kč).

candát
foto: Pavel Straka

Samotný lístek vám ale k rybařině nestačí. Musíte si proto dokoupit ještě tzv. Coto, celým názvem „Coto deportivo de pesca“, což by se dalo přeložit jako „Povolení pro sportovní rybolov“. To se dá sehnat hned v několika časových variantách. Rekreační rybáři si nejčastěji pořizují denní Coto, které stojí zhruba 6 € (zhruba 140 Kč). Seženete ale i týdenní za 30 € (asi 700 Kč) a roční za zhruba 100 € (asi 2350 Kč).

Coto kupujete rovnou i s lístkem a vystaví vám ho na doklad totožnosti na počkání. Nemusíte se proto bát, že byste museli v nějaké temné místnosti a pod světlem lampičky skládat rybářské zkoušky ve španělštině. K získání povolení nepotřebujete mít ani složené rybářské zkoušky v České republice.

Pokud si zakoupíte denní nebo týdenní Coto, můžete si ponechat každý den čtyři kusy candáta obecného. V případě, že se rozhodnete si rybu ponechat a nepouštět, musí být po ulovení okamžitě usmrcena. V lodi je přísně zapovězeno mít jakoukoliv živou rybu.

Vzhledem k počasí a vysokým teplotám ve Španělsku je ideální vézt s sebou lednici s ledem, pokud chcete mít ryby stále čerstvé. Můžete tak rybařit celý den na sluníčku na lodi. Když si budete chtít ponechat i jinou rybu, například kapra, sumce nebo okouna, musíte si koupit Coto za 20 € (asi 470 Kč) na den.

policie
foto: Pavel Straka

Tato pravidla platí dnes, kdy píši tento článek. Bohužel se velmi často mění, klidně i několikrát v průběhu jediného roku. Proto je důležité vše probrat předem s personálem kempu nebo se poptat místních.

  • Jak se liší rybářská pravidla na Ebru v Katalánsku a Aragonii?
  • Jak proběhlo setkání se členy Guardia Civil?
  • Proč jim uprostřed noci zabavili pruty a odvezli je na policejní stanici?
  • Jak vybrat kemp, abyste neměli oplétačky s Guardia Civil?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku dubna.

Objednat si ho od 1. dubna můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled