Fotografie
katerinavankova014@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 23 hod
Fotografie
Zdeněk přidal úlovek Štika obecná...
před 23 hod
Fotografie
Jaromir přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
auto-maulik@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Brian přidal úlovek Sumec velký...
před 23 hod

Dubnové Rybářství: Krásy rybářské v zemi španělské – Nedodržíš pravidla, zaplatíš

Marek iRybářství 6. dubna 2023 0 komentářů
rybářka

foto: Pavel Straka

Zahraničí

I ve Španělsku má rybaření samozřejmě svá pravidla, která je nutné dodržovat. A jako u nás, pokud je nebudete dodržovat, zaplatíte. Tak to zkrátka je.

text: Helena Dobešová

O pořádek se na místních vodách starají ochranáři a členové Guardia Civil. V překladu by se o nich dalo mluvit jako o civilní stráži. Chodí oblečení v zelenkavých tričkách a tmavých kalhotách a pokud máte vše v pořádku, je setkání s nimi celkem příjemné a brzy vám dají pokoj. Ale pokud ne…

REKLAMA

Za ta léta, co jezdíme na jih, jsme je na vodě viděli už několikrát. Mnohdy je nepotkáte vůbec, ale když se s nimi setkáte, už z dálky odhadnete, že k vám jedou. Rozeznat je od klasické rybářské lodi není vůbec složité. Když už vás zastaví, zajímá je vlastně jediné. Jestli máte povolení a doklady k rybolovu a k lodi a jestli nemáte na palubě schované živé ryby.

Povolenky a rybářský lístek je zde jednoduché sehnat například v rybářstvích v Caspe anebo v Mequinenze. Pokud jedete do nějakého kempu, povolení vám mohou zařídit místní, osobně si pro ně jezdit nemusíte.

REKLAMA

Lístek se kupuje na jeden rok a je na něm uvedeno: „Desde fecha pago hasta“ neboli v překladu „Od data platby do:“. Kupujete-li lístek v červnu, platí vám do konce května následujícího roku. Proto když se na místní vody vydáte vícekrát do roka, nemusíte lístek už znovu řešit. Cena je zhruba 17 € (asi 400 Kč).

candát
foto: Pavel Straka

Samotný lístek vám ale k rybařině nestačí. Musíte si proto dokoupit ještě tzv. Coto, celým názvem „Coto deportivo de pesca“, což by se dalo přeložit jako „Povolení pro sportovní rybolov“. To se dá sehnat hned v několika časových variantách. Rekreační rybáři si nejčastěji pořizují denní Coto, které stojí zhruba 6 € (zhruba 140 Kč). Seženete ale i týdenní za 30 € (asi 700 Kč) a roční za zhruba 100 € (asi 2350 Kč).

Coto kupujete rovnou i s lístkem a vystaví vám ho na doklad totožnosti na počkání. Nemusíte se proto bát, že byste museli v nějaké temné místnosti a pod světlem lampičky skládat rybářské zkoušky ve španělštině. K získání povolení nepotřebujete mít ani složené rybářské zkoušky v České republice.

Pokud si zakoupíte denní nebo týdenní Coto, můžete si ponechat každý den čtyři kusy candáta obecného. V případě, že se rozhodnete si rybu ponechat a nepouštět, musí být po ulovení okamžitě usmrcena. V lodi je přísně zapovězeno mít jakoukoliv živou rybu.

Vzhledem k počasí a vysokým teplotám ve Španělsku je ideální vézt s sebou lednici s ledem, pokud chcete mít ryby stále čerstvé. Můžete tak rybařit celý den na sluníčku na lodi. Když si budete chtít ponechat i jinou rybu, například kapra, sumce nebo okouna, musíte si koupit Coto za 20 € (asi 470 Kč) na den.

policie
foto: Pavel Straka

Tato pravidla platí dnes, kdy píši tento článek. Bohužel se velmi často mění, klidně i několikrát v průběhu jediného roku. Proto je důležité vše probrat předem s personálem kempu nebo se poptat místních.

  • Jak se liší rybářská pravidla na Ebru v Katalánsku a Aragonii?
  • Jak proběhlo setkání se členy Guardia Civil?
  • Proč jim uprostřed noci zabavili pruty a odvezli je na policejní stanici?
  • Jak vybrat kemp, abyste neměli oplétačky s Guardia Civil?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku dubna.

Objednat si ho od 1. dubna můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled