Za všechno může koronavirus. Už přes rok slýcháme tuto okřídlenou větu, která vyjadřuje naše negativní pocity z dopadu koronavirové pandemie. Ta však paradoxně některým oborům a aktivitám přeje. A kupodivu k nim můžeme přiřadit i rekreační rybolov.

text: Jan Štípek

Protože nebyl zakázán pobyt v přírodě, pandemie lov ryb na udici nijak neomezila, spíš zájem o něj podpořila. Lidé měli více času, neboť řada jiných volnočasových aktivit byla omezena či vyloučena, nemohli chodit do restaurací, setkávat se s přáteli, pracovali z domova a potřebovali únik z ubíjející reality.

Začít chodit na ryby se proto mnohým jevilo jako dobrý nápad. Jedni se vrátili ke svému dětskému koníčku, jiní před nějakou dobou s rybařinou pro náročné povolání či z rodinných důvodů skončili a nyní opět oprášili své rybářské náčiní a vyrazili k vodě.  A další jen chtěli rybolov zkusit jako svůj nový relax, když byly jiné možnosti trávení volného času dramaticky omezeny.

Výsledkem byl dosud nejvyšší nárůst počtu členů Českého rybářského svazu, kterých v roce 2020 přibylo necelých 7 tisíc. Pokud se podíváme konkrétně na jednotlivé kategorie, pak u dospělých to bylo 4866 členů, u mládeže 15 až 18 let 514 rybářů a co nejpotěšitelnější, o 1506 se zvýšil počet dětí do 15 let. Za celý nárůst samozřejmě „nemůže“ jen koronavirus. Každoroční růst počtu ČRS byl zaznamenáván již od roku 2015. Od té doby až do loňského roku jich přibylo celkem téměř 21 tisíc. Loňský přírůstek však byl rekordní.

Po zveřejnění zpráv o zvýšení členské základny se občas vyskytnou obavy, že revíry už pro více rybářů nestačí. Jsou liché, vždyť jen Český rybářský svaz nabízí přes 35 tisíc hektarů rybářských revírů a Moravský rybářský svaz k tomu přidává dalších 7300 ha revírů. To je přece úctyhodná a pro všechny rybáře dostačující výměra…

Anketa:

Zaznamenali jste i ve vaší místní organizaci v loňském roce nárůst členů? Pokud ano, jaké vidíte důvody?

Milan Vykoupil, jednatel MO ČRS Šťáhlavy:

Milan Vykoupil
foto: archiv Milana Vykoupila

Ano, zaznamenali. Jednalo se o očekávatelný následek vyhlášeného stavu nouze, který výrazně omezil pohyb osob, včetně cestování na dovolené. A současně vzhledem k různým pracovním a provozním omezením vytvořil u části populace dostatečný časový prostor k provozování volnočasových aktivit.

Je třeba doplnit, že vyhlášená restriktivní opatření se sportovního rybolovu dotýkala velmi okrajově a protože existuje velké množství dobře dostupných a fungujících rybářských revírů, zvolila si část populace jako náhradní program právě sportovní rybolov.

Ke konci roku 2020 evidovala MO ČRS Šťáhlavy celkem 500 dospělých členů, 26 členů v kategorii mládeže 16-18 let a 104 dětí do 15 let. Oproti roku 2019 představuje nárůst o 51 dospělých členů, 14 členů mládeže a 10 dětí.

Kolik se loni prodalo povolenek? Jak komplikované bylo během koronavirových omezení povolenku a rybářský lístek získat? Jak to místní organizace zvládly?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství, které je na stáncích od začátku dubna. Objednat si ho můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde.

1 Komentář

  1. After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you possibly can remove me from that service? Thanks!

Napsat komentář