V noci na 8. října 2019 unikla do Drnového potoka toxická látka určená k moření dřeva. Viníkem byla dřevařská společnost Holz Schiller v Lubech u Klatov. Firma rybářům škodu dodnes neuhradila, ačkoliv s plzeňskou vodárnou se nedávno mimosoudně vyrovnala a zaplatila jí zhruba půl milionu korun. Informoval o tom server Novinky.cz.

text: Marek Kožušník

Drnový potok je jedním z přítoků řeky Úhlavy, která je jediným zdrojem pro zásobování Plzně pitnou vodou. Tehdy v říjnu 2019 hrozilo nebezpečí, že jedovaté chemikálie přitečou až do úpravny vody v Plzni na Homolce. Vodárenské společnosti se podařilo bleskovým zákrokem katastrofu odvrátit.

Vodárna se pak žalobou domáhala uhrazení vynaložených nákladů ve výši 413 tisíc korun po viníkovi havárie, společnosti Holz Schiller. Firma se s vodárnou nedávno mimosoudně dohodla.  

„Uhradili nám prakticky veškeré náklady spojené s řešením mimořádné události. Částka se pohybovala okolo půl miliónu korun a zahrnovala například dávkování aktivního uhlí pro úpravu vody či navýšení počtu rozborů kvality vody,“ řekl Právu Jiří Kozohorský, ředitel Vodárny Plzeň.

Toxická látka tehdy otrávila ryby v pětikilometrovém úseku Drnovského potoka až k jeho ústí do Úhlavy, kde rybáři chovali generační pstruhy pro umělý výtěr. Za tuto škodu rybáři dosud neviděli ani korunu. Proto se také rozhodli oslovit firmu Holz Schiller s návrhem na mimosoudní vyrovnání.

„Chceme jen čisté náklady. Je tady nějaká hodnota ryb, pak jsme museli zaplatit jejich likvidaci v kafilérii a něco nás také stála projetá nafta. Celkem se bavíme o částce okolo 250 tisíc korun,“ uvedl pro Právo Petr Votípka, předseda MO ČRS Klatovy.