Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 17 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 17 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 18 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 18 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 18 hod

Humlenský rybník aneb Historie plná sporů

strunc 27. července 2020 0 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poznávání

Velký Humlenský rybník je asi 7 km na východ od Třeboně v chlumské soustavě rybníků, kterou založil Mikuláš Ruthard z Malešova. V této soustavě je nejníže položeným rybníkem poblíž Nové řeky, z čehož plynuly dlouholeté spory v 16. a 17. století mezi Petrem Vokem z Rožmberka a majiteli panství Nová Bystřice.

Text: Jan Schinko, foto: autor

Nová řeka (vybudovaná do roku 1585) při každé povodni zaplavovala pozemky obce Stříbřec patřící k panství Nová Bystřice, porušovala hráze Humlenského rybníku a znemožňovala jeho výlov. Stalo se tak hned při první povodni v roce 1586 i dalších. V roce 1606 si pán z Nové Bystřice stěžoval Petru Vokovi, že nemohl vylovit Humlenský rybník „neb voda zpátkem trúbami rybník vytápí“.

REKLAMA

Petr Vok byl nad takovou maličkost povznesen a na stížnosti neodpovídal. Nebo je předával k vyřízení úředníkům v Třeboni. Ctil počin svého bratra Viléma, který nechal Novou řeku postavit Jakubem Krčínem. V době přípravy stavby (mohlo by se říci ve stavebním řízení), ani při vlastní stavbě Nové řeky nevznesly pánové z Nové Bystřice proti stavbě námitky, i když Jakub Krčín bezohledně, zřejmě i protiprávně, „přepůlil“ Novou řekou několik pozemků patřící obci Stříbřec.

V roce 1610 oznamují pánové z Nové Bystřice Petrovi Vokovi, že budou lovit Humlenský rybník, tudíž že je nutno snížit stav vody v Nové řece. Na sklonku života Petr Vok asi vyhověl. Spor o pozemky na pravém břehu Nové řeky pokračoval i po Vokově smrti.

REKLAMA

Novobystřičtí bojovali proti Nové řece svérázným způsobem. Několikrát zatarasili řeku u samoty Leština a voda tak tekla do rybníků Vdovců u Vitmanova dvorce a dál do Rožmberka. To bylo nebezpečné v tom, že by se mohla protrhnout hráz Rožmberka. Vše řešil zemský soud v Praze a Nová Bystřice s konečnou platností prohrála. Přitom obec Stříbřec mohla na loukách po pravém břehu Nové řeky pást dobytek a sklízet seno, byť poněkud chudší. Navíc Třeboň mlčky tolerovala, že obyvatelé Stříbrce na Nové řece často pytlačili.      

Pak se mezi Humlenským rybníkem a Novou řekou vytvořilo tiché, vlhké, tajemné (ne-li strašidelné) území s významnou mokřadní florou a faunou. Rybník, někdy zvaný také Humlený, byl založen Mikulášem Ruthardem kolem roku 1540 pod již existujícími rybníky Jezero a Hospodář, jako rybník Podsedek.

Později byl rybník zvětšen, takže už nebyl jen malý Podsedek, nýbrž velký Humlenský. Katastrální plocha činila v nové době 106,50 ha, vodní plocha 96,77 ha.

Na začátku 20. století byl Humlenský rybník přepažen úzkou hrází, přičemž jižní část takto nově vzniklého rybníku byla nazvána vzhledem k původu znovu Podsedek.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled