Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
včera
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Identifikace vlasce nebo pletenky na cívce navijáku

strunc 5. března 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Bohumil Němec, foto: autor, Lenka Hofmanová

Co správnou identifikaci vlasce i pletenky na cívce navijáku ztěžuje a na co se nelze spoléhat?

Rozhodně se nespoléhejte na svou paměť… Často si na správnou identifikaci nevzpomenete. Od jisté doby jsem si na cívku vlasce zaznamenal druh navijáku, na který jsem výrobek natáčel. A také datum navinutí. I tohle však není dokonalé. Už proto, že vlasec i pletenka i po minimálním používání podléhají změnám. Vybarvení a hlavně znečištění nás uvádí v pochyby. Ty potvrzuje i skutečnost, že výrobci vlasců i pletenek zákazníky často šidí údaji. Proto moc neřeší ani to, když si průměr svého pomocníka přeměříte.

REKLAMA

Ještě složitější situace nastane, pokud na navijáku využíváme dvě nebo více výměnných cívek s odlišným vlascem (pletenkou) blízkého průměru, například vlasce 0,16 a 0,18.  Znalost toho, co máme na cívce a jak chceme lovit, je nesmírně důležitá, ale z výše uvedených důvodů prakticky stoprocentně neověřitelná.

Pokud vlasec nebo pletenku po jisté době převineme na jiný naviják nebo používáme-li dva stejné navijáky, zmatek bývá dokonán.

REKLAMA

Jednoduché řešení

Na malou samolepku zaznamenám vodě odolnou propiskou (třeba lihovým fixem) následující údaje: výrobce vlasce (kupříkladu Shimano), průměr/nosnost vlasce (0,20/3,8 kg), datum navinutí (1. 6. 2013), identifikaci navijáku (třeba Exon), 1. naviják, 2. naviják atd. jen v případě, když vlasec používám na dvou i více stejných typech navijáků/prutů.

Potom samolepku vlepím do vnitřku cívky navijáku. Samolepka nijak jeho chod neovlivňuje, je zde chráněna a bezpečně tu vydrží po celou dobu životnosti vlasce nebo pletenky.

Vlasec se někdy vyplatí obrátit

Když zjistíme pokles nosnosti vlasce nebo jinou závadu a nemáme k dispozici vlasec nový, bývá dobrým řešením vlasec jednoduše otočit. Úsporné důvody jsou v tomto případě nezanedbatelné. Potom je ovšem opět nezbytné datum obrácení vlasce zaznamenat na samolepku.

Proč je výhodné uchovat zakoupenou cívku či obal s cívkou?

Zejména u dražších výrobků najdete bližší informace. Zaznamenáme-li si na zakoupenou cívku či obal cívky datum návinu, popřípadě identifikaci navijáku, získáme jednoznačnou identifikaci toho, co a kdy máme na cívce navijáku navinuto. Pokud si necháme navinout vlasec přímo v obchodě z velkokapacitního zásobníku, získáme potřebné informace od prodejce, ale mají-li nám sloužit, musíme si je někam zaznamenat, nejlépe ihned po příchodu domů.   

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled