Fotografie
Jaroslav okomentoval Losos čočkovém ...
před 21 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Lín obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Sumec velký...
včera

Jak správně měřit úlovky. Jste si jisti, že to děláte správně?

strunc 16. ledna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Matouš Hejduk, foto: autorM

Případný přestupek proti rybářskému řádu však není jediný důvod, proč tento článek píšu. Spousta rybářů své trofejní úlovky většinou prezentuje ve všelijakých soutěžích, na internetu či v rybářských časopisech. Jistě uznáte, že je nespravedlivé, když jeden rybu změří správným a druhý chybným způsobem. Správné měření úlovků podporuje i bezchybné vedení statistik o velikostech ulovených ryb. 

V odstavci 1 výše uvedeného zákonu je věta: „Délka ryby se měří od vrcholu rypce po konec nejdelších paprsků ocasní ploutve.“ Toto vyjádření ne každý chápe správně, a tak se může stát, že určitá osoba naměří např. 37 cm dlouhému kapříkovi o 3 cm více. Pak si třeba podměrečného kapra ponechá a přijde člen RS. Důsledky si domyslíte…

REKLAMA

Nejčastější chyba

Kde se stala chyba? Nejčastější nedorozumění bývá, když rybáři měří úlovky „přes břicho“. Změřit délku ryby totiž neznamená změřit polovinu obvodu jejího těla. Tento chybný způsob měření dokáže měřené rybě přičíst poměrně hodně centimetrů, hlavně je-li ryba hodně vykrmená. Bohužel takto ryby měří valná část rybářů. Správně se má metr přiložit vedle těla ryby a jeho začátek, tedy 0 cm, by měl svírat přesně pravý úhel s nejvyšším koncem ocasní ploutve. Ta by měla být v přirozené podobě, tedy roztažená. Když jednotlivé paprsky ploutve naopak přitisknete k sobě, ryba také naroste o nežádoucí délku. Ústa ryby též musí samozřejmě s metrem svírat devadesát stupňů. Nejpřesnější měření ryb je však, když úlovek přiložíte přímo na metr. Takto se ryby měří například při rybářských závodech. Pak se dají úlovky měřit i s přesností na milimetry.

Pokud tedy dodržíte všechna výše uvedená pravidla, můžete si být jisti, že jste rybu změřili naprosto správným způsobem. Vyhnete se problémům s rybářskou stráží a při úlovku trofejní ryby jistě zaregistrujete větší pocit radosti, že víte naprosto přesně, kolik vámi ulovené úlovek měřil. Pro představu vám tedy předkládám několik fotografií, na nichž je 47 cm dlouhý kapr měřen jak správnými, tak chybnými způsoby.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled