Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Jak vypadá situace na Bílině 6, kde umíraly ryby? Pokud máte loď a chuť pomoci, budete vítáni

strunc 30. září 2020 0 komentářů

ČRS a MRS

Na rybníce Farský se během noci z 26. na 27. září pravděpodobně propadlo dno do bývalé uhelné štoly, potvrdil pro iRybářství.cz předseda MO Most Jiří Pokorný. To mělo za následek zhoršení kvality vody a úhyn metráků ryb. Jak se situace vyvíjí?

Text: David Štrunc, foto: Severočeský ÚS

„Voda v nádrži klesla přibližně o 20 cm. Osobně jsem na místě byl hned v neděli a voda vypadala jako mraky na obloze. Na některých místech byla bíložlutá, jinde byla ještě tmavá (přírodní). Nádrž Farský nemá žádné přítoky ani odtoky, je napájena pouze spodními prameny, které měly pravděpodobně vliv na tuto skvrnitost,“ řekl pro iRybářství.cz předseda MO Most Jiří Pokorný.

REKLAMA

Ač byla v okolí nádrže cítit síra, první testy potvrdily naopak zvýšené pH, které dosahovalo až hodnoty 9. Síra by však měla naopak způsobovat snížení pH, proto si zatím nikdo netroufá říct, co za látku do nádrže uniklo.

„Podobná situace se nám stala poprvé. V naší MO máme mnoho podobně poddolovaných revírů a občas se u některého také propadne dno, zatím se to však projevilo pouze snížením hladiny,“ vysvětlil předseda.

REKLAMA

Na nádrž se přišlo v předchozích dnech podívat mnoho lidí a laických pomocníků, kteří chtěli na vlastní triko zachránit ryby. Rybáři budou podle slov předsedy Pokorného za každou pomoc rádi, ale musí být organizovaná. Jinak by se prý mohlo stát, že napáchají víc škody než užitku.

Harmonogram prací

„Živé ryby lovíme většinou dopoledne kolem 8 hodiny. Je třeba, aby lidé ryby zbytečně neplašili. dopoledne potom sbíráme uhynulé kusy. Pokud by nám chtěl někdo přijet pomoct a má vlastní loďku, budeme za něj velmi vděční,“ vzkázal Pokorný.

„Vzhledem k členitosti a hloubkám na nádrži není v našich silách udělat odlov, sbíráme proto ryby, které jsou přiotrávené u břehu. Jedná se pravděpodobně jen o přidušení, pokud dáme rybu do čisté vody, ihned se vzpamatuje a bez problémů odplave.“

Mnoho mrtvých ryb leží ještě na dně a čeká se, až se nafouknou a vyplavou, aby je bylo možné sebrat. I přes tyto smutné zprávy je cítit naděje. Rybářům se například podařilo odlovit přibližně 350 ročků candáta, který přežil.

„Je to velmi smutná situace, není to katastrofa jako na Bečvě, ale byl to jeden z našich nejlepších revírů. Mrtvé ryby budeme pravděpodobně sbírat ještě 2-3 týdny. Jak dlouho bude trvat, než se voda opět vrátí do normálu, si netroufám odhadnout,“ zakončil předseda.

Na revíru byl z pochopitelných důvodů do odvolání nařízen zákaz rybolovu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled