Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 9 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Rybaření vesele...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval OBRAZEM: Natura...
před 19 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Školáci pomáhaj...
před 19 hod
Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 4 dny

Jaká je kvalita vody v Bečvě? Zjistila to monitorovací stanice

Marek iRybářství 20. dubna 2023 0 komentářů
otrava Bečvy

foto: město Valašské Meziříčí

Novinky

Od června loňského roku monitoruje nepřetržitě kvalitu vody v Bečvě pod Valašským Meziříčím speciální stanice. Zařízení je schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody. Má tak předejít ekologickým haváriím.

text: Marek Kožušník s využitím tiskové zprávy

Provoz této monitorovací stanice zajišťuje Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka (VÚV TGM). Jeho zástupci se v uplynulých dnech sešli s vedením města, aby vyhodnotili dosavadní provoz a domluvili se na možnostech jeho dalšího pokračování.

REKLAMA

Monitorovací stanice je v provozu od 3. června 2022 ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku.

otrávená Bečva
foto: město Valašské Meziříčí

„Na začátku bylo dohodnuto, že náš výzkumný ústav bude plně zajišťovat roční nepřetržité měření kvality vody v řece za pomoci velmi citlivých mikroorganizmů – perlooček. Z dosavadních výsledků můžeme říci, že stanice funguje jak má, a neznamenali jsme žádné výrazné zhoršení kvality vody. Naopak perloočky se v měřícím prostředí dokonce začaly množit,“ uvedl Tomáš Fojtík, ředitel VÚV TGM.

REKLAMA

Po havárii na Bečvě, ke které došlo 20. září 2020, se tak jedná o pozitivní zprávu. I když monitorovací stanice nedokáže odhalit viníka tehdejší katastrofy, její provoz má podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) rozhodně smysl.

otrávená Bečva
foto: město Valašské Meziříčí

„Nepřetržitý dohled nad kvalitou vody v naší řece je zároveň zdviženým prstem pro všechny případné znečišťovatele. Proto má rozhodně smysl v tomto na území České republiky ojedinělém projektu pokračovat,“ uvádí starosta.

Otázkou tak zůstává financování dalšího provozu měřící stanice. Proti původním předpokladům, kdy VÚV TGM odhadoval roční náklady na provoz v řádech nižších stovek tisíc, se dnes podle starosty Stržínka bavíme o bezmála milionu korun.

otrávená Bečva
foto: město Valašské Meziříčí

„Vnímáme však také jednoznačný preventivní přínos tohoto systému, neboť své odpadní vody do Bečvy vypouští celá řada podniků nejen v našem městě, ale také v Rožnově pod Radhoštěm nebo Vsetíně,“ dodává starosta Stržínek.

Aktuálně se tak rozbíhají jednání o zajištění provozu monitorovací stanice, která je v případě změny v chování sledovaných mikroorganizmů schopna okamžitě odebrat vzorky vody a předat informaci přímo do mobilních telefonů pověřených osob.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled