Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 21 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 21 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod

Smutné výročí otravy Bečvy: Stále se hledá viník, život se do řeky vrací pomalu

Marek iRybářství 20. září 2022 1 komentářů
Pernický

Stanislav Pernický, foto: archiv

Novinky

Už jsou to dva roky. V neděli 20. září 2020 v poledne zaznamenali místní rybáři první velké problémy na řece Bečvě. Ryby se točily kolem své osy, trhaně plavaly s tlamou nad hladinou a hromadně hynuly. Jak dnes vypadá život v řece? Už víme, kdo za otravou skutečně stojí? Poučili jsme se z této katastrofy?

text: Marek Kožušník

Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Rybáři v následujících dnech odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb, což představuje zhruba 100 tisíc kusů ryb. Ovšem uhynulých ryb bylo mnohem víc, možná až dvojnásobek. Případ se dostal k soudu, ale stále není u konce. Podle odborníků poškodily chemikálie celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organizmy zhruba na 40 kilometrech toku.

REKLAMA

Zpackané vyšetřování, při němž nebyly včas odebrány vzorky z kanálů ústících do řeky, má za následek, že viník dosud nebyl odhalen. A bohužel, pokud se sám nepřizná, je vysoce pravděpodobné, že nalezen již nikdy nebude.

K prvním úhynům ryb došlo v okolí mostu přes Bečvu mezi Lhotkou nad Bečvou a Choryní, tedy zhruba 3,2 km po proudu od výpusti v Juřince, která přivádí do Bečvy odpadní vody z průmyslového areálu v Rožnově pod Radhoštěm. Tu spravuje firma Energoaqua, která je dnes z otravy Bečvy obviněna.

REKLAMA

Podle Stanislava Pernického, který tehdy katastrofu ohlásil a od té doby bojuje za nezávislé vyšetření celé kauzy, musel být ale únik jedu podstatně blíže k místu nálezu prvních mrtvých ryb.

„Na Bečvě zřejmě v době otravy podle vyšetřovacího spisu přestaly platit přírodní zákony. Vlastním pokusem jsme ukázali, že látky z rožnovského kanálu jsou plně rozmíchány v celém profilu Bečvy již pod prvním jezem po 820 metrech od ústí rožnovského kanálu do Bečvy. Mrtvé ryby by se musely objevit již zde, a nikoliv až po dalších skoro třech kilometrech,“ uvedl k tomu prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc z oddělení biogeochemických a hydrologických cyklů Ústavu výzkumu globální změny – CzechGlobe. 

Policie od počátku vyšetřovala pouze jednu variantu, tedy výtok z rožnovského kanálu. To, že přímo nad místem otravy u Bečvy stojí chemička DEZA, zcela opominula. Kauza má proto i politický rozměr, protože DEZA patří do svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše.

Bohužel ale ani současná vláda tuto bezprecedentní otravu příliš neřeší. Nejen vznik otravy a nalezení viníka, ale ani úpravu zákonů, které by měly zamezit tomu, aby se zpackané vyšetřování nemohlo opakovat. K tomu je potřeba novelizovat vodní zákon, zákon o předcházení ekologické újmě a zřetelněji vymezit pravidla krizového řízení. Havárie na řece Bečvě také ukázala na nedostatky v identifikaci zdrojů znečištění řek, kde chybí údaje využitelné v případě havárií i využitelné pro zodpovědný management povodí.

„Jsme znepokojeni tím, že negativní zkušenosti z této havárie nebyly využity k detailní inventuře možných zdrojů znečištění, k zefektivnění postupů v případě havárií a příslušným legislativním úpravám. Znepokojující je tak skutečnost, že policejní vyšetřování bylo vedeno tak jednostranně,“ uvedl prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc. z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

„Uplynulé dva roky byly obdobím velké frustrace, která u odborníků bohužel stále trvá. Proto doufám, že okresní soud ve Vsetíně vrátí kauzu k došetření policii, a ta začne zkoumat i další možné varianty otravy,“ dodal prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc. z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Všichni tři profesoři se věnovali otravě Bečvy v posledních dvou letech, a to včetně praktických pokusů v řece, studia znaleckých posudků a odhalování faktických chyb ve vyšetřování.

Stanislav Pernický poslal minulý týden otevřený dopis vrcholným vládním a ústavním činitelům (píšeme o něm zde). Žádá v něm, aby politici konečně začali naplňovat své předvolební sliby ohledně vyšetření kauzy. „Na můj dopis z 11. září odpověděl pouze Petr Gazdík, který spolu s paní místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou stále, myslím, že jako jediní, bojují za Bečvu. Ostatní politici zarputile mlčí,“ uvedl pro iRybářství.cz Stanislav Pernický. „Probuďte se a začněte konečně plnit své předvolební sliby!“ vzkazuje politikům Pernický.

Život v řece

Jak vypadá řeka a život v ní dnes, po dvou letech od otravy? „Život v Bečvě se obnovuje velmi, velmi pozvolna. Rybáři se snaží velmi a vysazují ryby do vytráveného úseku celé dva roky intenzivně. Zcela zodpovědně mohu říci, že ve zhruba šestnáctikilometrovém úseku Bečvy v Choryni a Hustopečích nad Bečvou jsou jen ryby, které jsme zde vysadili,“ uvedl dále pro iRybářství.cz Pernický.

„Jde zejména o ostroretky, podoustve, parmy, jelce jesena a mníky. Převážnou část nové rybí obsádky co do počtu kusů představují podoustve a ostroretky v podobě váčkového plůdku, či jednoleté ryby (7-8 cm). Ve značně menším počtu se jedná o dvouletou rybu a zcela ojediněle o rybu tříletou,“ doplnil Stanislav Pernický.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. z Rožnova utekly tzv. komplexní kyanidy, proto ryby hynuly až po „3km“. Jak se z komplexů uvolňovaly CN- ionty, narůstala postupně jejich koncentrace. Kontaminační mrak byl tedy nejprve toxický chronicky a později akutně. Co se týče zápachu chloru, ten použili zřejmě k neutralizaci sedimentu v potrubí od nasorbovaných kyanidovývh komplexů = zametení stop. Zvýšený výskyt kovů ve vodě v den otravy jako Ni, Zn, Cu, Cr, Fe… původu kyanidů = kyanidových komplexů jednoznačně nasvědčuje. Je tedy samozřejmě důležité, kde se voda promíchá, ale mnohem více je důležitější je v tomto případě, kdy voda začne být toxická akutně. Nelze opomenout i vliv dalších faktorů, jako např. nižší koncentrace kyslíku rozpuštěného ve vodě v den otravy, nebo jak již bylo uvedeno výše, i přítomnost jiných, vodnímu životu toxický látek, jako např. Cu…, které mají vliv na letální dávku CN- iontů = s ohledem na výše uvedené stačí mnohem menší dávka CN- aby začaly ryby hynout, než jak je tomu v laboratorním akváriu.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled