Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Kalifornští lososi se do oceánu povezou autem. Kvůli suchu

Marek iRybářství 4. května 2021 0 komentářů
losos kalifornie

foto: twitter

Zahraničí

Místní úřady v Kalifornii se chystají převézt k pobřeží přes 16 milionů mladých lososů ze čtyř líhní v Centrálním údolí ve střední části státu. Kvůli extrémnímu suchu totiž bude voda v řekách, kterými ryby obvykle migrují, příliš teplá. Říční hladina navíc dosáhne historického minima.

text: Marek Kožušník

Rozsáhlá operace má zajistit „nejvyšší stupeň přežití mladých lososů na jejich nebezpečné pouti k Tichému oceánu“. Lososy převeze 146 nákladních aut do pobřežních oblastí kolem zátok San Pablo, San Francisco, Half Moon a Monterey.

REKLAMA

„Převážení mladých lososů po silnici na vypouštěcí místa níže po proudu se ukázalo jako jedna z nejlepších možností, jak v době sucha zvýšit míru jejich přežití na cestě k oceánu ,“ uvedl Jason Julienne, který dohlíží na líhně ryb v části Kalifornie.

Předseda kalifornské asociace pro lososy John McManus uvedl pro list Chronicle, že si iniciativy pro záchranu lososa váží. Zároveň ale podotkl, že vedení státu i federální vodohospodáři umožňují, aby byla velká část vody odváděná z řek a potoků k zavlažování polí. Právě to podle něj představuje zásadní problém.

REKLAMA

Kalifornie nyní zažívá druhý rok sucha poté, co v zimě spadlo nebývale málo srážek. Podle kalifornských vodohospodářů jde o čtvrtý nejsušší rok v záznamech.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled