Fotografie
Milda dal lajk úlovku od Milda...
před 4 dny
Fotografie
Radim dal lajk úlovku od Soňa...
před 5 dny
Fotografie
Radim dal lajk úlovku od r.pacholik@sezn...
před 5 dny
Fotografie
Radim dal lajk úlovku od Zdeněk...
před 5 dny
Fotografie
Radim dal lajk úlovku od Martin...
před 5 dny

Kde se rodí potočáci… Navštívili jsme pstruhovou líheň MO ČRS Domašov nad Bystřicí

Marek iRybářství 14. listopadu 2023 2 komentářů
pstruh obecný

foto: Pavel Vrána

Poznávání +5 dalších fotek

Líheň, kterou jsme o víkendu navštívili, leží v hlubokém údolí řeky Bystřice. Produkuje násady lososovitých ryb pro Moravskoslezský ÚS. Stěžejní část produkce tvoří pstruh obecný, kterého zde každý rok vyprodukují stovky tisíc kusů v různých věkových stádiích. Dále se zde zabývají produkcí desítek tisíc lipanů a pstruhů duhových.   

text: Pavel Vrána, odborný referent ČRS pro životní prostředí, čistotu vod, ichtyologii.

Ráno byl vzduch chladný a voněl podzimem. Sluníčko se snažilo roztrhat mlžný závoj, ale pracovníci líhně již spouštěli sádku s generačními rybami. Jikernačky s bříšky plnými jiker byly viditelně nervózní, když začala hladina klesat, ale jejich napětí netrvalo dlouho – hbité saky na dlouhé násadě učinily přítrž jejich čekání – rychlý pohmat, zkouška ovulace a už byly v té či oné kádi.

REKLAMA

O sádku dále již bylo patrné, že pstruží mlíčáci jsou připraveni ke tření, řada kropenatých krasavců s hákovitě zahnutými čelistmi měla na hřbetech šrámy od ostrých zubů svých soků v lásce. Také jejich zbarvení nenechalo nikoho na pochybách, že jsou ve svatebním. Voda stříkala na všechny strany, mlíčáci zkoušeli možné i nemožné, ale za chvilku i je dohnala sakovina a šup do kádě.

Tak, teď si dají kropenatí pašáci chvilinku pohov. Do vaničky jde anestetikum, pro uklidnění generaček a abychom zabránili zranění ryb při manipulaci během výtěru. Už se zdá, že jsou jikernačky připravené, a proto jdeme na to.

REKLAMA

Pozor, jen uspání stačit nebude – každou rybu čeká pečlivá závěrečná prohlídka a posouzení celkového stavu. Kontrolou neprojde zdaleka každý, bereme jenom ty nejlepší – degenerované ryby jsou nemilosrdně vyřazeny z chovu.

Pak už pod rukama zkušených líhňařů proudí jásavě oranžové jikry do připravených, pečlivě osušených nádob. Připomínají šňůry dokonalých perel, ve kterých je skryt zárodek života dalších pstružích generací. A už se na ně snáší sněhobílé mlíčí, přidává se voda, ruce líhňaře s otcovskou láskou mísí jikry s mlíčím.

foto: Pavel Vrána

Potom už se jikry uloží k odpočinku v šeru líhně, ze kterého se za několik měsíců probudí krásní pstruží junáci s velikým žloutkovým váčkem a roztomilými černými kukadly.

Musíme uznat, že místní tým je sehraný a práce jim jde od ruky. Však také za tím stojí mnoho let tvrdé práce, zkoumání a rozhovorů s generacemi líhňařů, kteří nás již předešli na cestě k bráně, u které sedí svatý Petr.

Výsledek stojí za to. Oplozenost je skoro 100 %, bílé jikry jsou vidět dvě nebo tři. A ty se hbitě vyberou při první přebírce. Tohle bylo na jedničku s hvězdičkou a my se těšíme, až se u vody setkáme s malými pstružími svěřenci!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Jednou jsem se tam byl podívat mají to tam strašně krásné a ji přírodu do kola

  2. Je koukám že to tam mají taky krásné.. nádherný

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled