Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou? Lín obecný

Michal Katuščák 30. ledna 2021 0 komentářů
ryba ulovená

foto: David Štrunc

Praxe

Lín je jedna z našich nejkrásnějších ryb. Zdržuje se především ve stojatých vodách, občas ho však potkáte i v mírně proudné řece.

Text: Josef Jehlička

Při lovu línů na položenou se musíme snažit docílit toho, aby nástraha nezapadla příliš hluboko do vrstvy bahna či tlejících zbytků rostlin na dně. Právě na takových místech se totiž líni s oblibou zdržují.

REKLAMA

Použijeme tedy buď lehké nástrahy (foukaná kukuřice, pečivo, těsta s rozmačkanými piškoty apod.), popřípadě bude naše sestava obsahovat nějaký nadnášecí prvek.

Mírné zapadnutí nástrahy rozhodně na škodu není. Hlavně ve stojatých vodách ale bývá vrstva na dně jemně „nadýchaná“ a i sebelehčí nástraha do ní zapadne. Lín má však vynikající čich a většinou ji snadno najde. Problém by mohl nastat hlavně u těžších nástrah a u montáže s velmi krátkým návazcem.

REKLAMA

Nezapomínejme lehce vnadit. Máme-li tu možnost, klidně i den nebo dva dopředu. Ryby se naše místa naučí navštěvovat.

foto: David Štrunc

Líni berou dobře od května, přes léto pak budeme nejúspěšnější určitě navečer. Hledáme je hlavně v blízkosti porostů vodních rostlin a přímo mezi nimi, přes teplé letní dny budeme ale stejně asi úspěšní jen občas, především s drobnějšími sousty.

Líní krasavec začíná brát s prvními chladnějšími srpnovými dny a bývá aktivní až do příchodu zimy. Na bohatě zakrmovaných místech se rychle naučí vyhledávat zbytky z přídělu, určeného zpravidla kaprům či cejnům. A potom se často uloví i při lovu jiných ryb. Na dobrém místě určitě nebude jen jeden lín.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled