Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 2 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 3 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval „Rybář“ házel u...
včera
Fotografie
Radek okomentoval „Rybář“ házel u...
včera
Fotografie
Radek okomentoval Zahájení pstruh...
včera

Kolem přehrady vzniká cyklostezka. Rybáři se obávají náporu výletníků

Marek iRybářství 2. dubna 2024 0 komentářů
přehrada

ilustrační foto: Mirek Brát

Novinky

Devatenáctikilometrový okruh kolem přehrady Rozkoš ve východních Čechách patří do vznikající Kladské stezky, která chce navázat na oblíbenou Labskou cyklostezku. Cyklostezka v podstatě obkrouží celou přehradu. Místní rybáři se bojí, že s náporem cyklistů a bruslařů přijdou o klid na rybaření. Informuje o tom server iDnes.

text: Marek Kožušník

„Rybářům soužití s cyklostezkou sice moc vyhovovat nebude, ale kudy jinudy by stezka mohla vést?“ říká pro iDnes bývalá rybářka z České Skalice. Přiznává, že místní rybáři jsou naštvaní.

REKLAMA

„Ze začátku jsme taky nebyli nadšení z cyklostezky, ale po debatě se známým jsme si uvědomili, že pro děti nebo vozíčkáře je cesta po silnici od hráze do České Skalice o hubu. Byli bychom sobci,“ tvrdí pro iDnes jiná rybářka z Chrudimska, která s partnerem k přehradě jezdí rybařit každé dva týdny.

„Mezi cyklostezkou a vodou bude málo místa, aby se tam po koupání dalo odpočívat. Děti i dospělí budou muset přes stezku pořád přecházet,“ myslí si rybář Rudolf. Zároveň se ale těší, až sem vezme vnoučata a projedou se kolem dokola přehrady. Mnohem víc než cyklostezka podle něj rybáře štvou odpadky nebo vyjížďky na motorových člunech, při nichž si posádka pouští hlučnou muziku.

REKLAMA

Stavbu cyklostezky realizuje Dobrovolný svazek obcí Kladská stezka. Založila ho v roce 2015 města Česká Skalice, Náchod a Jaroměř, jeho hlavním smyslem je spojení a koordinace aktivit při rozvíjení cyklotras a cyklostezek v náchodském regionu.

Realizace cyklookruhu Rozkoš umožní podle webu města Česká Skalice turistům, kteří přicházejí do regionu, „realizovat cyklovýlety atraktivní krajinou v bezprostřední blízkosti vodní nádrže Rozkoš, nazývané někdy také Východočeské moře.“

zdroj: město Česká Skalice

„Trasování cyklostezky navrhl projektant a odsouhlasili ho všichni včetně Povodí Labe,“ uvedla mluvčí Povodí Labe v Hradci Králové Hana Bendová.

Někteří z rybářů se obávají, že se kvůli cyklostezce změní pravidla rybolovu na přehradě. Povodí Labe potvrdilo, že sice změny navrhne, ale přímo s cyklostezkou souviset nebudou. Podle Bendové jde totiž o horšící se situaci s tábořením, zakrmováním na lovištích, vjížděním aut i konflikty s veřejností.

Nynější úseky cyklostezky mají být dokončeny na podzim 2025.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled