Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
včera
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Líni si zaslouží zvýšenou pozornost (1)

strunc 18. září 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Jiří Vostradovský, foto: autor, Ondřej Cupal

Mezi vodními rostlinami mohou líni prozradit svoji přítomnost pohybem jejich nadvodních částí nebo dokonce i mlaskavými zvuky, pokud například ze spodní strany listů stulíku odsávají malé měkkýše, červy a jiné přisedlé organizmy.

Proč línů ubývá?  

Podle zpráv od rybářů i z poznatků kontrolních odlovů se stává stále častěji, že v některých místech, kde dříve býval úlovek línů běžný a jejich početnost poměrně vysoká, se dnes opravdu líni vyskytují méně.

REKLAMA

Přitom se tam stále jeho násada vysazuje, někde dokonce více než kdykoliv předtím. O línech je známo, že se s oblibou zdržují v menších nebo větších skupinách. Kde se zdařilo ulovit jednu rybu, tam bylo možné očekávat, že zaberou líni další.

Jaká je možná příčina jejich úbytku, zejména ve zmíněných tůních a starých říčních ramenech? Vedle případného zhoršení celkových poměrů, jako přílišné eutrofizace celého prostředí, nevhodných porostů, včetně přítomnosti toxického černého bahna, to mohou být i jiné příčiny.

REKLAMA

Je velmi pravděpodobné, že stejně jako karas obecný je na mnohých místech i lín vytlačován potravní konkurencí dalších druhů ryb. To se týká nejen například všude přítomné a hojné plotice, ale dnes i vlivem nepůvodního karase stříbřitého, který běžně osídlil stanoviště, která má v oblibě i lín. Při kontrolních lovech elektrickým agregátem jsme v postranních říčních tůních (Labe, Berounka) všude nalézali pouze ojedinělé větší a starší líny, ale vždy hojně různé ročníky karasů stříbřitých. O agresivním konkurenčním chování, šíření a vytlačování jiných druhů karasem stříbřitým se toho ví poměrně dost.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled