Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Listopadové Rybářství: Urban fishing – rybolov ve městě (1)

Marek iRybářství 31. října 2022 0 komentářů
praha

foto: Martin Kašík

Praxe

Urban fishing, neboli lov ryb ve městě, je relativně nové odvětví sportovního rybolovu. Jak již název napovídá, nejde o konkrétní způsob lovu, ale především o lokalitu. Tento pojem tak můžeme použít jak pro lov kaprů na položenou, tak klasickou přívlač při lovů dravců a podobně.

text: Martin Kašík

Městskému rybolovu jsem propadl především proto, že scenerie, kterých je člověk při lovu svědkem, jsou naprosto úžasné a neokoukané. Když k tomu přidám svou vášeň pro fotografování a natáčení, je to kombinace naprosto dokonalá.

REKLAMA

Osobně se věnuji výhradě lovu kaprovitých ryb, tedy na položenou, a díky tomu mám při vycházkách do centra Prahy dostatek času vnímat místní atmosféru, kterou se snažím zachytit na svých snímcích. Provozuji tuto zajímavou rybářskou disciplínu výhradě v Praze, a to jak v úplném centru naší metropole na řece Vltavě, tak občas na stojatých revírech v různých částech města.

V tomto vyprávění to bude první varianta, která nás zavede na nejkratší úsek pražské Vltavy, úsek se třemi ostrovy, jedním (ne ledajakým) mostem a úžasným výhledem na Hradčany.

REKLAMA

Zimní výprava

Bylo pár dní po Vánocích a já měl před sebou poslední výpravu roku 2021. Jelikož jsem v tomto roce metodě Urban fishing nevěnoval tolik času, kolik jsem měl v plánu, rozhodl jsem se to alespoň trochu napravit a naplánoval jsem tuto zimní výpravu na jedno nevšední místo poblíž Karlova mostu. Místo, kde před lety lovil i slavný Alan Blair z hladiny. Ovšem to bylo ve zcela jiném ročním období.

Tušil jsem, že dosáhnout zde záběru v zimě nebude vůbec snadné, ale řekl jsem si, že to zkusím. Vytipoval jsem místo, kde by se i v tuto chvíli mohly ryby zdržovat – jednalo se o roh s klidnější vodou, kde je řada šikmých klád mířících do vody. Poblíž je velmi zajímavý tunel, kde se dá relativně pohodlně nocovat i bez přístřešku.

Hradčany
foto: Martin Kašík

Ovšem vše má své úskalí a při lovu ve městě to platí dvojnásob. Na toto místo se člověk nedostane „suchou nohou“. Existují dvě možnosti, jak se sem dostat, a to buď přelézt zábradlí přímo v rohu a všechny věci slanit na malou římsu a poté je v prsačkách nanosit do tunelu, nebo se sem přeplavit na člunu.

Jelikož jsem měl v plánu ryby aktivně hledat a již předem jsem počítal, že se s největší pravděpodobností po první noci budu stěhovat, zvolil jsem variantu s člunem.

bivak
foto: Tomáš Icík

Jak jsem už zmiňoval, na tomto od jezu k jezu kilometr dlouhém úseku jsou tři ostrovy – Střelecký, Dětský a Žofín. Podél celé jedné strany je vysoká zeď a podél druhé je průplav pro lodě, takže jediná možnost na nalodění je z jednoho z ostrovů a nejpohodlnější by to bylo asi z Žofína, nicméně zde se nesmí parkovat.

Proto jsem se rozhodl nalodit na konci Smíchovské náplavky, která je o úsek výš a poté projet člunem přes komoru, kterou se dostanu na vytipovaný úsek řeky. Tento úsek je „slepý“, lodě se do něj mohou dostat pouze touto jednou komorou. V tomto zimním období jsem si tedy musel proplutí telefonicky předobjednat u správce hlavní Smíchovské komory. Domluva byla perfektní, byl jsem objednaný na 8:00.

kapr
foto: Tomáš Icík

Ještě za tmy tedy přijíždím k vodě, rozbaluji a nafukuji člun, nakládám věci a vyrážím. Již po cestě si mapuji dno sonarem. Pár minut po osmé hodině vjíždím do komory, kde na mě obsluha již čeká – vše jde podle plánu. Po chvíli již vyplouvám na vybraný úsek a rovnou vyrážím prozkoumat část, kam bych se případně druhou noc stěhoval.

Po zhruba 30 minutách přijíždím k tunelu. Měl jsem trochu obavy ohledně kotvení člunu a vynášení věcí, protože před velkými šikmými kládami jsou ještě jedny, plovoucí na hladině, ale s těmi se dalo pohybovat. Maličko jsem je proto posunul a zakotvil u náspu pod zdí, kde se dá normálně chodit a kde je metr od zdi nábřeží zhruba po kolena vody. Pak nastala klasická rutina – vynosit všechny věci ze člunu, připravit stojan, pruty, nástrahy…

Jaká strategie a jaké nástrahy byly v této situaci nejlepší? Co všechno autor zažil, když se k němu připojil kamarád? Kolik ryb chytili na povánoční výpravě? A jak se jim dařilo, když se do centra Prahy vrátili v červnu?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku listopadu.

Objednat si ho od 1. listopadu můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde. V současnosti máme navíc akci – při objednání dvouletého předplatného získáte naviják WUNHAI FD s přední brzdou a 12 ložisky v hodnotě 599 Kč + publikace Ryby (63 kartiček ryb s podrobným popisem) v hodnotě 190 Kč.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled