Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
předevčírem

Lov candátů na Dunaji. Echolot nepotřebujete, stačí správný průvodce (2)

strunc 25. srpna 2020 0 komentářů

Zahraničí

Po příjezdu k řece jsme byli všichni natěšení na velké candáty. Naše první zkušenost s touto obří řekou však nebyla příliš příjemná. Kromě několika nepatrných záběrů, které se nám nepodařilo proměnit, se nic nedělo.

Text: Radek Matouš, foto: autor, David Chalupa

Žabac

Naplněni informacemi až po okraj vystupujeme z lodi u královské hospůdky jménem Žabac. Zde se scházejí místní rybolovci a vyměňují si zkušenosti a zážitky z lovu. Na své úspěchy jsou náležitě hrdi, o čemž svědčí i stěna ověšená malými candátími podsvinčátky. Opravdu grandiózní fotky.

REKLAMA

Ante, jeden ze členů Milanovy družiny, nás nenechává vydechnout a ukazuje na svém mobilu fotku více než dvoumetrového sumce uloveného na přívlač před deseti dny.  Přihazuje další žhavé obrázky skoro metrového candáta ze stejné doby a nám rychle vysychá v krku.

„Neuvěřitelné, unglaublich,“ spontánně komentuje David fotku vodního predátora. Na oplátku otevíráme čerstvé vydání Rybářství. Časopis jde z ruky do ruky a dobrá nálada rychle graduje. Místní královský hospodský Krešo je skutečný kouzelník, který rozehřívá naše těla i duše perfektně připravenou delikátní cejní rodinou. Víno ubývá, jazyky těžknou, břicha se plní a my se těšíme na další den, kdy vše už bude jenom na nás.

REKLAMA

Ráno se na nás směje v penzionu Bakina kuča typická chorvatská snídaně. Bohatě prostřenému stolu vévodí nadýchaný chléb, který vypadá jak puzzle složené z buchet. Naše smysly dráždí voňavý pršut, taky papričky, domácí okurčičky a nechybí ani kousek sladkého.

Krize v první zátoce

Vyrážíme vstříc dunajským dobrodružstvím. Prší, fouká silný vítr, je něco málo nad nulou. Nikdo z nás nečekal, že krize nás dostane už v první zátoce.

„Kruci to je zima,“ cedí mezi zuby David a horečně si tře prochladlé ruce. „Že já si, blbec, nevzal rukavice,“ pragmaticky komentuje situaci. Snažím se být nad věcí a bez komentáře posílám světle zelenou gumu do chladných vod Dunaje. Moje snaha však netrvá dlouho a za stavu vysoké cukatury schovávám ruce do kapes. Optimizmus je pryč a já končím ve stejně křečovité poloze jako David. Pár jadrných českých výrazů rozráží chladivý chorvatský vzduch.

Balíme a vyrážíme na další horké místo, které je díky počasí pořádně chladné. Zátoku, kde byl chycen velký sumec, si dobře pamatujeme. Nádherný zlom z patnácti metrů na tři a malá tišina. Poctivě hážeme, střídáme barvy i velikosti gum i hlaviček, ale nějak se nám nedaří. 

„Do prčic!!!“ nese se do ticha ostrý Davidův výkřik.  Rychle se otáčím… Vidím nedefinovatelný strnulý výraz v jeho obličeji a ohromný svit v očích. „Byl tam, to ti byla rána do prutu – BUM. Ale spadl mi.“ 

Naše další snažení přináší pouze nedobrané kontakty, naše oči tak tváří v tvář kapitálnímu candátu nespočinuly, ale kdoví, třeba příště.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled