Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 19 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 19 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Lov kaprů ve sloupci: Co dělat, když klasika na dně nezabírá?

Marek iRybářství 11. března 2021 0 komentářů
amur

Ve sloupci se dají chytat kapři i amuři, foto: Michal Kučera

Praxe

Chytání kaprů na dně je základní strategií, kterou používá 99 % českých rybářů. Také lov přímo na hladině, ať už s kůrkou chleba, nebo jinými nástrahami, není ničím novým. Ale chytat kapry ve sloupci, a to až několik metrů nade dnem? Tak chytá jen málokdo. Přitom to za určitých okolností může být ta nejúčinnější metoda.

text: Michal Kučera

Určitě jste u vody mnohokrát zažili situace, kdy kapři stojí nebo zvolna proplouvají ve sloupci či dokonce kousek pod hladinou a o vaše nástrahy na dně nejeví zájem. Je to mnohdy frustrující podívaná. Kapry máte v lovném místě, ale hlásič mlčí jak partyzán při výslechu. Dříve jsem si myslel, že se v takovou chvíli nedá nic dělat, jen čekat, až změna počasí nebo hlad donutí kapry ponořit se tam, kde máte háček s nástrahou.

REKLAMA

Návazec dlouhý i 18 metrů

Ale i v těchto zdánlivě bezvýchodných situacích existuje metoda, jak uspět – lov ve sloupci. Tato technika se dá použít na všech typech revírů. Výborně funguje v mělčích vodách, kde vám postačí 1 až 2 metry dlouhý návazec, stejně tak i na pískovnách, kde obvykle použijete mnohem delší návazce, vynikající je i na hlubokých vodách. Nejdelší návazec, s kterým jsem chytal, měl zhruba 18 metrů. A jak to na něj, panečku, šlo!

Kapr, zvídavý tvor

Proč kapr vezme nástrahu ve sloupci, když je zvyklý krmit se ze dna? Kapr je především zvídavý tvor a rád zkoumá vše, co mu potravu připomíná. A jediný způsob, jak může něco prozkoumat, je nasát to a „ohmatat“ pysky. V tu chvíli ale, pokud máte vše správně sestavené, sklapne past a háček se zasekne zevnitř do tlamy. Jak jsem mohl vícekrát pozorovat, kapři nejen nasávají plovoucí potravu ve sloupci, ale dokonce i útočí na tu klesající.

REKLAMA

trofejní kapr
foto: Michal Kučera

Záběr hned po náhozu

Poměrně často se mi stávalo, že jsem měl záběr okamžitě po náhozu. Kapr vystartoval za kuličkou plovoucího boilie a zasekl se dřív, než klesla do nastavené hloubky, tedy ještě než olůvko dopadlo na dno. A nebyli to jen menší hladoví kapři, ale často i ryby o hmotnosti přes 10 kg.

Zmapování hloubky

Nejdříve je potřeba odhadnout hloubku, v níž se kapři zrovna zdržují. Pokud je vidíte a znáte hloubku v daném místě, není to až takový problém. Pak už stačí udělat si návazec odpovídající délky a nahodit ho do místa, kde se kapři ukazují. Pokud ale hloubku neznáte, nezbývá, než ji nějak změřit. Když můžete na loď a máte ji s sebou, je to hračka, ať už s pomoci echolotu, nebo olovničky. Ne všude to ale jde, navíc průjezdy lodí a zejména pak zvukem echolotu můžete kapry vyplašit. Proto s sebou vždy vozím marker, mapovací splávek.

Proč nedat nástrahu na hladinu?

Jedna věc je změřit hloubku loviště, druhá odhadnout hloubku, v níž se pohybují kapři. Není potřeba na centimetry, ale pokud se trefíte plus mínus půl metru, určitě záběr přijde dřív, než když jste s nástrahou dva tři metry pod nebo nad rybami. Někdy je to velmi těžké odhadnout. Pak nezbývá než zkoušet. Je lepší udělat návazec delší a postupně ho zkracovat, protože nemusíte nic předělávat, přidávat. A proč nedat nástrahu rovnou na hladinu, když se kapři pohybují poblíž ní? Někdy to může být účinné, ale na mnoha revírech to nefunguje. Přitom metr, dva pod hladinou kapři zabírají bez ostychu.

Montáž pro lov ve sloupci

Vytvoření montáže pro chytání ve sloupci není nijak složité. V nejjednodušším případě vám stačí pouze in-line olůvko, tedy průběžné středem. Navléknete je na kmenový či šokový vlasec, na konec uvážete obratlík, který zčásti zasunete do vnitřku olůvka. K druhému konci obratlíku přivážete návazec a můžete chytat. Tato montáž má ale omezení, co se hloubky týče.

nástraha boilie
foto: Michal Kučera

Čas pro boční montáž

Vzhledem k tomu, že olovo je nasazené na vlasci napevno a nelze je při zdolávání sundat, lze takto chytat s maximálně 3 až 3,5 metry návazcem. S delším už budete rybu zdolávat velmi obtížně. V tom případě nastává čas pro boční montáž. Opět je velmi jednoduchá. Rozdíl je jen v tom, že in-line olovo nahradíte zátěží s obratlíkem, kterou vsadíte do závěsky.

Kolega rád pomůže

Zatímco in-line nelze dát při zdolávání pryč z montáže, boční zátěž celkem jednoduše vyvléknete ze závěsky. Pokud chytáte s kolegou, je to poměrně snadné. Špičku prutu natočíte k němu, on rychle nazdvihne čepičku, olůvko vyndá ze závěsky, čepičku nasadí zpátky a vy pokračujete ve zdolávání. Na vlasci už není žádná zátěž, pouze kompletní závěska se zasunutým obratlíkem. Díky tomu může být délka návazce a tudíž i hloubka, kterou jste schopni pokrýt, až dvojnásobná oproti in-line montáži.

Zhotovení návazce

Podobně jako montáž je zhotovení návazce velmi jednoduché. Stačí vám k tomu háček a návazcový materiál. K tomu se nejlépe hodí buď fluorokarbon, nebo čirý vlasec s fluorokarbonovým potahem v průměrech od 0,25 po 0,35 mm. Při chytání s návazcem od pár desítek centimetrů do vzdálenosti 3 až 3,5 metru vyhovují obě varianty. Ovšem pokud chytáte s delšími návazci, může se fluorokarbon, který je zpravidla tužší, při náhozu motat. V tom případě bude lepší vlasec.

I na malé háčky zdoláte větší kapry

Na konec návazce přivážete háček. Nejjednodušší způsob je pomocí bezuzlového vázání, lze ale vytvořit i tzv. „déčko“ a nástrahu pak nasadit na zapichovací nebo zavrtávací držák. Ať už to uděláte jakkoli, důležité je, aby vlas byl co nejkratší a nástraha se při dotýkala obloučku. Podstatný je i tvar a velikost háčku. Osobně se mi pro tyto účely nejvíce osvědčily velmi malé háčky s očkem vyhnutým ven ve velikosti 8 až 10. Nemusíte mít obavu, že na takto malé háčky nelze zdolat větší kapry. Na háček č. 10 jsem vytáhl několik ryb o hmotnosti kolem 15 kg a určitě by šlo ulovit i větší kapry.

boilies na kapry
foto: Michal Kučera

Plovoucí nástraha

Jako nástrahu pro lov ve sloupci lze použít buď plovoucí boilie, nebo plovoucí napodobeniny boilie, pelet, kukuřice, chleba, ale třeba i brouků. Prostě cokoli, co připomíná potravu a má dostatečné plovací vlastnosti. Velikost nástrahy závisí na okolnostech, ročním období či složitosti revíru. Větší nástrahy jsou sice více viditelné, ale mohou zkušené ryby odrazovat. Osobně proto preferuji spíš menší, mezi 10 až 14 mm.

Kdy zvolit silně plovoucí boilie?

Ne všechny plovoucí nástrahy mají takový výtlak, aby dokázaly udržet háček i s dlouhým návazcem. Do hloubky 2 až 3 metru to obvykle zvládne i klasické plovoucí boilie, pokud ale budete chytat výš, je lepší zvolit silně plovoucí pěnové boilie Wazz-up. Tyto kuličky a válečky v mnoha barevných kombinacích mají neskutečné plovací schopnosti. Chytal jsem s nimi bez problémů i víc než 15 metrů nade dnem.

plovoucí boilie
foto: Michal Kučera

Zatraktivnění pomáhá

Vizuální stránka nástrahy či návnady je jedna věc, druhá, která zvyšuje úspěšnost, je pachová stopa. Jsem přesvědčený, že kapr se dá ulovit i na nástrahu bez jakékoli příchuti, když ji umístíte do správné hloubky. Ovšem zatraktivnění přitažlivou vůní výrazně pomáhá.

Obtížné nahazování

Nahazování s dlouhým návazcem může být někdy komplikovanější, zvlášť když nemáte kolem sebe dostatek místa, nebo v případě členitějšího terénu. Jestliže jste na volné rovné ploše a na zemi nejsou větší kamínky, trsy trávy nebo jiné nerovnosti, stačí návazec vyskládat za sebe a nástrahu položit na nějakou desku, klidně i kbelík nebo jeho víčko. Nahazoval jsem takto i 14 či 18 metrů dlouhé návazce a šlo to celkem bez problémů. Dosahoval jsem s tím i více než 100 metrů.

Jak se poprat s nerovnostmi

Pokud místo, odkud nahazujete, má nerovnosti a překážky, musíte je něčím překrýt. Například nějakou plachtou nebo podlážkou od bivaku. Platí to samozřejmě jen pro dlouhé návazce, s kratšími do 3 až 4 metru není takový problém. Ale i u těch je lepší položit si nástrahu při náhozu na rovnou plošku, která může být klidně i vyvýšená nad terénem.

Vnadění do sloupce

Kapři zabírají na nástrahy ve sloupci často i bez jakékoliv návnady. Na některých revírech ale správná technika krmení může výrazně pomoci. Jde o to udělat v okolí nástrahy voňavý mrak plný drobků, který ryby přiláká, ale nezasytí. K tomu se nejlépe hodí method mixy. Tentokrát je ale nedělejte hutné, nýbrž je co nejvíce nařeďte, aby byly řídké asi jako polévka. Stačí použít vodu z revíru, na kterém chytáte, ještě větší účinnosti pak dosáhnete přidáním ochucených boosterů.

vnadění raketa
foto: Michal Kučera

Důležitá je přesnost

Takto připravenou návnadou pak naplňte spomb raketu a nahazujte do místa, kde chytáte. Důležitá je přesnost. Pokud se máte čeho chytit, není to problém, ale při chytání na volné vodě přesnou vzdálenost odhadnete jen stěží. V takovém případě je řešení změřit délku náhozu u prutu, na nějž chytáte, a stejnou délku pak změřit u prutu, s nímž vnadíte. Potom na vnadícím prutu zaklipujete vlasec. Při náhozu se vlasec zastaví o klip a raketa pokaždé dopadne do vyměřené vzdálenosti.

Při zdolávání opatrně!

Zdolávání s dlouhým návazcem se až na konečnou fázi nijak neliší od zdolávání s běžnými montážemi. Rozdíl nastává ve chvíli, kdy zátěž přitáhnete ke špičce prutu, ale ryba je stále několik metrů od břehu. Pokud jste u vody ve dvou a je kam couvat, může být řešení i to. Ne všude to ale jde. V tom případě nezbývá než sundat zátěž a závěsku namotat skrz očka prutu, v extrémním případě i na naviják. Musíte si také uvědomit, že konec udice je velmi jemný. Proto je nutné mít brzdu povolenou o něco více, než při chytání s běžnou sestavou.

naviják na kapry
foto: Michal Kučera

Jak přijít o rybu

Buďte obezřetní zejména tehdy, pokud jste nuceni dostat závěsku skrz očka či na naviják. Pokud v tu chvíli ryba prudce vyrazí, není úplně jednoduché povolit vlasec. O jednu nebo dvě větší ryby jsem tímto způsobem přišel. To však k rybařině patří. Na druhou stranu – několikrát jsem s pomocí chytání ve sloupci ulovil mnoho ryb, zatímco rybáři chytající ze dna byli téměř bez záběru.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled