Fotografie
Jiří přidal úlovek Štika obecná...
před 20 hod
Fotografie
p.kuj@seznam.cz přidal úlovek Candát obecný...
před 20 hod
Fotografie
Roman přidal úlovek Amur bílý...
před 20 hod
Fotografie
Soňa přidal úlovek Lipan podhorní...
před 20 hod
Fotografie
Soňa přidal úlovek Bolen dravý...
před 20 hod

Marmyška, méně používaná, ale nesmírně účinná nástraha

Marek iRybářství 27. května 2021 0 komentářů
nástrahy

Tyto kvalitní marmyšky se neshání snadno! Foto: Milan Tychler

Praxe

Marmyška je nástraha, kterou znají snad všichni rybáři, ale jen naprosto mizivé procento z nich ji používá. A když ano, pak jen při vertikálním lovu na dírkách. Přitom poskytuje tolik možností!

text: Milan Tychler

Také jsem měl tuto nástrahu zafixovánu jako něco, co se používá v zimě v Rusku pro lov pod ledem k lovu okounů. V podstatě jsem ji ani neměl jak vyzkoušet, protože lov na dírkách u nás povolen nebyl. Když se ale díky výjimkám tohle aspoň trochu změnilo, nebylo už dál nad čím váhat.

REKLAMA

Její účinnost a možnosti mě pak přiměly vyzkoušet tuto nástrahu nejen v zimě, ale i na otevřených vodách během roku při ultralehké přívlači. A musím říci, že dnes je jednou z mých velmi oblíbených nástrah.

Udělej si sám

Marmyška je v podstatě malý odlitek kovu s háčkem, který je pevně zalitý v těle nástrahy. Nástraha sama o sobě představuje nějakého broučka, ale třeba i housenku či kuklu. Často je to jen malá kapička, či placička kovu v pestrých nebo lesklých barvách, která má zaujmout svým pohybem či leskem. Vyrábí se z olova, podobně jako jigové hlavičky. Až pak se barevně upraví, popřípadě pochromuje atd.

REKLAMA

žížala
Kombinace s živou nástrahou, foto: MilanTychler

Při lovu s marmyškou, která je sama o sobě malá nástraha, se nepoužívá žádná dodatečná zátěž. Proto je důležité, aby byla dostatečně těžká. Proto olovo! Velmi kvalitní marmyšky se vyrábí i z wolframu. Jsou však podstatně dražší. Na našem trhu najdeme obojí, avšak nad výběrem se skutečně nijak zvlášť jásat nedá. Nicméně pro ty, kteří si chtějí lov s touto nástrahou vyzkoušet, nabídka pro začátek stačí a pak si každý cestičku k dalším výrobkům, popřípadě i k svým vlastním, najde.

Jsou rybáři, kteří používají k výrobě vlastních marmyšek různé modelovací hmoty, například Modurit. Ti šikovní mají krásné nástrahy, ale jejich nevýhodou je samozřejmě nižší hmotnost, což ve finále znamená, že se s nimi nedá chytat účinně ve větších hloubkách a pokud je chcete použít i při běžné přívlači, pak je problematické používat je v silnějších proudech a nedá se s nimi házet příliš daleko.

Naopak jejich výhodou je to, že můžete použít vlastní háčky různých tvarů a hlavně háčky kvalitní, protože zvláště levné marmyšky jsou na tom s kvalitou háčků dost špatně.

V čisté podzimní vodě jsou ideální podmínky pro lov s marmyškou a slunečný den mě vylákal k malé říčce s lehoučkým proutkem v ruce. Toto jemné náčiní k lovu ryb s odhozem 0,5 – 3 g v ruce ani necítíte, zato každé brnknutí o nástrahu ano. A velmi dobře! Na cívce navijáku mám vlasec o průměru 0,12 mm, což je pro můj oblíbený lov standardní výbava.

Starý mlýnský náhon, ne širší než 6 metrů, je pro můj lov vhodný, protože je zde spousta různých ryb, které se dají touto malou nástrahou zlákat. Nejsou to jen okouni, ale i plotice, cejni, cejnci, tloušti, dokonce i ostroretky, kapříci a parmy.

parma na háčku
S marmyškou chytám i ostroretky, foto: Milan Tychler

V povědomí rybářů často přetrvává, že marmyška je nástrahou na okouny. To je sice pravda, ale zabere na ni prakticky každá ryba včetně hrouzka. Záleží jen na tom, jakou nástrahu použijete a jak ji budete vodit, protože lesklý brouček pohybující se sloupcem nebo poskakujíc po dně je velkým lákadlem pro jakoukoli rybu.

Zvláště pak tehdy, když na háček marmyšky přidáte třeba dva masné červy, nebo maličký ocásek z gumového twisteru. V tomto směru je marmyška velmi univerzální a těžko ji něco překonává.

Nástrahy vypadají jako živé

Pro začátek přivážu na konec vlasce zlatého, plochého broučka s oranžovou tečkou, kterého rád používám v klidnější vodě, protože se díky svému plochému tělíčku zvláštním kymácivým pohybem propadá ke dnu. To láká především tlouště. Chci nejdříve vyzkoušet klidný úplav za zákrutem. Lehkým pohybem špičky odhodím nástrahu a na velmi lehce napnutém vlasci ji nechám klesat ke dnu. Těsně před dopadem o ni něco zavadí, ale ryba nástrahu nedobere.

Zkusím to znovu a je tu stejný scénář. Nepodaří se mi zaseknout. Dobrá, zkusím tedy nástrahu vylepšit. Pro tyto případy s sebou nosím několik malých lahviček s umělými červy, žížalami a také umělé patentky. Tyto nástrahy vypadají skutečně jako živé a dokonce mají i svou vůni. Není divu, že jim ryby snadno podléhají. Osobně je používám i při lovu na plavanou.

Na háček marmyšky napíchnu umělého hnojáčka. Tentokrát záběr při propadu nepřichází, takže to asi byly nějaké drobnější ryby. Snad perlíni, možná oukleje. I ty se o tuhle nástrahu zajímají. Pomalu vedu nástrahu u dna. Ale skutečně jen velmi pomalu. Centimetr po centimetru a za jemného chvění prozkoumávám dno.

V půlce toku přichází docela prudký záběr. Po záseku se ryba moc nehýbe, ale jen popojíždí sem a tam. Je mi jasné, oč jde. Dobrých pár minut se pak potýkám s celkem pěknou parmou. Konečně ji mohu podebrat. Už je v síťce, když se najednou nástraha uvolní. Nic se nestalo, o rybu jsem nepřišel, ale když pak kontroluji nástrahu, vidím, že háček je zlomený a to by se stávat nemělo. Konkrétně u této nástrahy to není poprvé a to mě dost mrzí.

nástrahy na přívlač
Marmyšky mají různé tvary, foto: Milan Tychler

Doporučuji: Levné nástrahy ve větším množství nekupujte, jen na zkoušku! Jsou-li háčky v pořádku, nástrahy si můžete dokoupit. Abych pravdu řekl, v mém případě je marmyška nástrahou celoroční a k mým stálým nástrahám patří při jemných lovech. Často s ní chytám třeba ostroretky v mělkých brodech, což je velká zábava.

Při normální přívlači na našich vodách obvykle záběrů mnoho není, ale stěžovat si vážně nemohu. S marmyškou je možné chytat rybu za rybou a přívlač si skutečně užít, přičemž o překvapení není vůbec nouze. Právě naopak!

Cejn na přívlač

V  tůni pod jezem berou krásní perlíni a velké plotice. Původně jsem šel na okouny, ale nejsou tu. Nevadí. Berou jiné ryby. Sedím na betonové zdi, nohy spuštěné dolů a marmyšku tahám po dně. Když ji přivedu až pod nohy, třepotavě ji zvedám, velmi pomalu, vzhůru.

Na háčku mám dva umělé červy. Plotice i perlíni jsou při chuti, už jsem svedl i boj s docela pěkným kapříkem. S tak jemným náčiním je to vždycky zážitek. Vždy jsem se bál, že mi větší ryby budou trhat vlasec, ale když získáte cvik, zjistíte, že i jemné náčiní vydrží daleko víc, než si ve skutečnosti myslíte, a přitom nemusíte trápit ryby na háčku nepřiměřeně dlouho.

Jde jen o to naučit se své náčiní využívat efektivně. Už jsem chvilku neměl záběr a tak pomýšlím o změně místa. Nebo nástrahy. Než se ale odhodlám k činu, mám záběr. Přišel ve chvíli, kdy jsem vedl nástrahu sloupcem vzhůru. Ryba zabrala neomaleně, takže mám podezření na velkého perlína, možná tlouště.

gumové nástrahy
K marmyškám používám různé umělé žížaly, červy a patentky, foto: Milan Tychler

Ryba se čiperně rozjíždí, ale vzápětí úplně zvadne a nechá se vléct ke břehu. Nepodsekl jsem ji? Zvedám ji k hladině. Ještě poodjede kousek stranou a pak se položí na bok. Velký cejn! Tak vida? Cejn na přívlač!

Jemné náčiní a spousta rybích druhů

Na lovu s marmyškou se mi líbí především neuvěřitelné druhové rybí zastoupení. Marně přemýšlím, kterou rybu našich tekoucích vod jsem s její pomocí ještě nechytil. A žádná mě nenapadá. Podmínkou pro lov s marmyškou je logicky jemné náčiní. Pruty maximálně do 5 g a vlasec o průměru 0,10–0,12 mm. Při větších nástrahách ale používám i čtrnáctku. Co se prutů týká, tam se rybáři moc neshodnou. Někdo používá poměrně tuhé proutky, které se hodí pro agresivnější vedení, jiný raději proutky s chvějivou špičkou, pro dobrou detekci záběrů. To už si ale musí každý zkusit sám.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled