Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 2 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 3 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval „Rybář“ házel u...
včera
Fotografie
Radek okomentoval „Rybář“ házel u...
včera
Fotografie
Radek okomentoval Zahájení pstruh...
včera

Matjesy ze sladkovodních ryb

Marek iRybářství 1 hodnocení
jídlo ryby Recepty

Matjesy si můžeme připravit i ze sladkovodních ryb, jak známo. Vhodné jsou masitější ryby, které mají dostatek masa ve hřbetu. Mně se k této pochutině osvědčil především karas stříbřitý (stejně je přemnožený a neměli bychom ho pouštět), popřípadě i kapr do délky 50 cm.

text: Dalibor Marounek

Příprava

Ryby oškrábeme, vykucháme, odřízneme ploutve a hlavu, maso opláchneme a podél páteře rozpůlíme na polovinu. Takto upravené porce ryby zasypeme solí a uložíme je na tři dny do lednice.

jídlo v hrnci
foto: Dalibor Marounek

Pak je vyndáme, znovu opláchneme a na další tři dny je zalijeme octem. Pak znovu maso vyndáme z lednice, zase ho opláchneme pod vodou, stáhneme kůži a vyjmeme páteř a zbytky kostí, ty mezisvalové se mezitím rozpustily. Upravené plátky masa nakrájíme na čtverečky (nebo proužky, je to na vás) a promícháme je z cibulí v poměru 2:1. Dva díly masa a jeden cibule promícháme s olejem, pak přidáme pepř a znovu vše promícháme.

sklenice s matjesy
foto: Dalibor Marounek

Matjesy úhledně a úsporně nandáme do sklenic a na sklenici o objemu 0,7 l přidáme dva bobkové listy, čtyři kuličky nového koření a čtyři kuličky celého pepře. Sklenice uložíme opět do lednice a jejich obsah necháme patřičně rozležet. Nejvhodnější dobou je týden, tedy sedm dní. A budeme mít hotovo! Podáváme s chlebem, pečivem a na zapití je nejlepší vychlazené pivko.

Náš tip

Kdo chce, může více pepřit, přidat trochu celého kmínu, méně či více cibule. Leckdo do sklenic s rybím masem přidává i půlené stroužky česneku, popřípadě proužky kořenové zeleniny, zejména mrkve, ale i petržele a zřídka celeru. Fajnšmekři dokonce k masu často přidávají i kysané zelí.

5

Hodnocení receptu (1)

  1. Výborný

    Mám rád kupovaný ale tady ti vypadají luxusně

    1. Super

      Známy který je takový kuchtík hned jsem mu kázal tenhle recept a říkal že to zkusí a taky zkusíl vytvor super

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled