Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Ministerstvo plánuje razantně zvýšit pokutu za vypouštění nebezpečných látek do řek. Bude platit pro podniky i občany

Marek iRybářství 14. února 2023 0 komentářů
otrava

Ilustrační foto: Severočeský územní svaz

Novinky

Když dnes podnik vypustí do řeky nebezpečnou látku, hrozí mu pokuta maximálně pět milionů korun. To by se mělo změnit s novelou vodního zákona, kterou do připomínkového řízení předkládá Ministerstvo životního prostředí. Informuje o tom server ekolist.cz.

text: Marek Kožušník

Po schválení novely vodního zákona budou firmy a podnikající fyzické osoby platit až 25 milionů korun, pokud vypustí do řeky nebezpečnou látku.

REKLAMA

Podle důvodové zprávy je nutné uplatnit vyšší sankce, protože odpadní vody, které obsahují toxické látky, představují větší nebezpečí pro vodní prostředí než běžné splašky.

Novela zákona proto dále navrhuje zvýšit peněžní tresty až na 500 000 korun pro nepodnikající fyzické osoby. V současnosti platí občané pokuty v maximální výši 100 000 korun.

REKLAMA

Zároveň by se měla navýšit pokuta pro původce havárie, kteří ji nenahlásí příslušným úřadům, a to ze současných 500 000 korun až na pět milionů. Až dva miliony korun by měl dále zaplatit ten, kdo nepodnikne kroky ke zneškodnění havárie.

Kamil Repeš z neziskové organizace Arnika uvedl pro deník Právo, že plánované sankce stále vnímá jako příliš mírné. Podle Repeše by pokuta za vypuštění nebezpečných látek do řek měla být dvojnásobná, tedy až 50 milionů korun.

„Pouze takto vysoká pokuta může představovat pro největší průmyslové podniky v České republice ekonomickou hrozbu, které už bude třeba předejít preventivními opatřeními,“ řekl Právu Repeš.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled