Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Mladí úhoři se zabydlují v povodí Labe

Marek iRybářství 24. března 2022 0 komentářů
monté

foto: Václav Horák, předseda VčÚS

ČRS a MRS

Východočeští rybáři vysadili ve středu 23. března mladé úhoře do předem určených rybářských revírů. Monté pochází z odlovů řeky Loira v oblasti Nantes ve Francii.

text: Marek Kožušník

„Vlivem stále komplikovanější migrační prostupnosti toků a narůstající početnosti rybožravých predátorů je výskyt úhoře v našich podmínkách závislý na vysazování dováženého monté,“ píše na webu Východočeského územního svazu Karel Němec, technik VčÚS.

REKLAMA

Vzhledem k této skutečnosti VčÚS objednává každoročně do svých rybářských revírů dodávky monté. A právě rybářské revíry v povodí řeky Labe nabízí vhodné podmínky pro růst a vývoj mladých úhořů.

Seznam toků

Podpora na vysazování úhoře říčního z opatření 2.5. Operačního programu Rybářství je podle Karla Němce řešena za přesně stanovených pravidel pro žadatele a příjemce. Součástí je mimo jiné seznam rybářských revírů určených k přiznání dotační podpory.

REKLAMA

monté
foto: Václav Horák, předseda VčÚS

Seznam zahrnuje toky a jejich přítoky, kde se klade důraz na migrační prostupnost, současnou i budoucí, ve shodě s plánem zprostupňování podle Rámcové směrnice o vodách (WFD). Z důvodu převládající nízké teploty a nízké úživnosti byli z nasazovaných revírů vyřazeny toky pstruhového charakteru.

Ryba ze Sargasového moře

Úhoř říční (Anguilla anguilla) je velmi ceněná sportovní ryba. Jeho hadovitý tvar těla s nápadným ploutevním lemem nelze zaměnit s jiným původním druhem ryb z naší ichtyofauny.

Ač to na první pohled nevypadá, jeho pevná kůže obsahuje drobné, vzájemně se nepřekrývající šupiny a je pokryta větším množství slizu. Dosahuje velikosti až 1 m a hmotnosti 1-2 kg (výjimečně více – nejdelší úhoř v soutěži Rybářství Nej Nej Nej měřil 127 cm) a věku kolem 10 let.

vysazování ryb
foto: Václav Horák, předseda VčÚS

Úhoř je druh pelagofilní (vytírá se ve vodním sloupci) a monocyklický (po vytření rodičovská populace hyne). Úhoř říční se vyznačuje poproudovou migrací (katadromním tahem) za účelem výtěru. Přirozeně se vytírá v Sargasovém moři a jeho larvy poté unášejí mořské proudy ke břehům Evropy.

Zde se loví při ústí řek do moře ve stadiu takzvaného monté. Stavy monté v posledních letech trvale klesají a jeho dostupnost je každoročně ovlivňována poptávkou odběratelů, zejména na čínském trhu, kde je úhoř oblíbenou pochoutkou.

Východočeská statistika

Východočeský územní svaz vysadil v období roků 2010–2022 do svých rybářských revírů více než 1317 kg mladých úhořů v celkové hodnotě 15 468 244 Kč. Při průměrném počtu 3000 úhoříků v 1 kg monté to odpovídá 3 951 000 ks. Na druhou stranu, za období 2010–2020 vykázali sportovní rybáři ve svých úlovcích 21 108 ks úhořů s celkovou hmotností 15 742 kg.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled