Fotografie
Jaroslav okomentoval Steak z tuňáka...
před 33 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika (candát) ...
před 42 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapří steak...
před 46 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 49 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 57 min

Zrušení horní míra kapra, zákaz pouštění amurů. Ochranáři upravují pravidla na olomouckých jezerech

Marek iRybářství 22. března 2022 0 komentářů

Amur bílý

ČRS a MRS

Ochranáři se obávají zhoršení stavu vody v jezerech Chomoutov a Poděbrady u Olomouce. Mohly by se podle nich na jezerech rozmnožit sinice a další škodlivé organizmy, což by mohlo vést až k masivnímu úhynu ryb. Proto přistoupili k novým opatřením, podle kterých nesmějí rybáři vracet do vody ulovené amury a velké kapry.

text: Marek Kožušník

Naprostá většina pozemků oblíbeného rekreačního jezera Poděbrady u Olomouce i nedalekých chomoutovských jezer je ve vlastnictví státu, který je spravuje prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny. Ta je pronajímá Českému rybářskému svazu.

REKLAMA

V nové smlouvě od března agentura upravila podmínky hospodaření v těchto revírech.

„V posledních 2–3 letech totiž došlo k vážnému narušení jezerních ekosystémů, kdy prakticky zcela vymizely vodní rostliny, původně velice čistá voda se zakalila a průhlednost vody se tím výrazně snížila. Jakmile rostliny zmizely, živiny ve vodě pro svůj růst začaly využívat řasy a sinice. Tato situace je velmi riziková, v extrémním případě může vést i k masivním úhynům ryb i ostatních živočichů,“ stojí na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny.

REKLAMA

Nevhodná rybí obsádka

Jednou z hlavních příčin je podle ochranářů nevhodná rybí obsádka jezer. Opatření cílí zejména na amury a kapry delší než 70 centimetrů. „Jsou tam amuři, kteří konzumují vodní rostliny. Další ryby hledající potravu u dna víří sediment a kalí vodu. Tento stav je potřeba zvrátit,“ objasňuje za ochranáře Jan Vrbický, vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví.

jezero
Jezero Poděbrady. Foto: Mapy.cz

Podle nových pravidel by mělo dojít k regulaci nedravých ryb v oblasti, a to jejich vylovením a každoroční úpravou zarybňování jezer podle stavu vodních rostlin.

Na obou jezerech byla zrušena horní míra kapra 70 cm, amur se po ulovení nesmí pustit zpátky do vody vůbec.

„Jsou tam krásní velcí kapři a teď se odnosí pryč. Je to bič na rybáře. Hromada lidí už se věnuje sportovnímu rybolovu a nejsou to už takoví masaři. Určitě se ale najdou i takoví, kteří je budou odnášet,“ uvedl pro server Olomoucká drbna Josef Faltýnek, hospodář MO ČRS Olomouc.

„Celá problematika je samozřejmě mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pro zájemce jsme proto připravili obsáhlejší sdělení, kde naše východiska pro řešení nastalé situace podrobněji vysvětlujeme,“ uvádějí ochranáři.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled