Fotografie
David dal lajk úlovku od Marek...
před 2 hod
Fotografie
David dal lajk úlovku od Ondřej...
před 2 hod
Fotografie
h.ladislav@seznam.cz dal lajk úlovku od Marek...
před 2 hod
Fotografie
josefkostelecky78@gmail.com založil otázku nabídka soukrom...
před 13 hod
Fotografie
Radim okomentoval Lov candátů pří...
před 24 hod

Mořská poradna: Jak a kde chytit pyskouna?

strunc 23. července 2020 0 komentářů

Zahraničí

Kam je nejlepší vyrazit, pokud chci ulovit pyskouna? Jakou nástrahu je nejlepší použít?

Odpovídá: Michal Simčo, foto: David Štrunc

Úlovky pyskounů jsou i v hloubkách přes 70 metrů, především na úhoříka při těžkém pilkerování. Pyskouni se velmi dobře loví i tam, kde skály spadají přímo do moře (v hloubkách do 10 metrů) a u přístavních mol trajektů, v kotvištích plachetnic a jachet (všude tam, kde je dostatek úkrytů).

REKLAMA

Použijte malé, 30g stříbrné pilkery nebo malé, křiklavě červené twistery do délky 5 cm s přiměřeně velkou jigovou hlavičkou. Lepší je pyskouny dráždit k záběru pohybem nahoru a dolů, než klasicky vláčet. V tom případě musí rybář nástrahu vést velice pomalu. Tak, aby se ocásek twistera vlnil, což z břehu zjistíte jen obtížně. Chvilku to trvá, než se to naučit poslepu, jinak máte každou chvilku nějakou vázku.

Pyskounů je hodně druhů. Osobně mám zkušenost se třemi druhy, všechny pocházejí z Norska. Pyskouni jsou nápadní nádherným zbarvením, kterému se u nás vyrovnají jen okouni, candáti a slunečnice. Jsou to typické ryby útesů, mnoho z nich se živí parazity, které obírají z velkých ryb. Dorůstají do délky asi 45 cm a hmotnosti okolo 1 kg (jen některé zavalitější druhy, ostatní ryby jsou štíhlejší).

REKLAMA

Z kulinářského hlediska jde o vynikající rybu. Osobně pyskouny v délce nad 30 cm nestahuji, ani je nezbavuji šupin, jen vykuchám. V troubě je peču asi 20 minut a není to žádná věda. Proč? Maso nemastím, peču ho úplně nasucho. Na plechu. Pyskouna nekořením, pouze ho v břišní dutině prosolím. Vynikne tak skvělá, typická chuť masa. Každý, komu jsem takto pyskouny připravil k večeři, jak to říci slušně, prostě slintal blahem. Pastva pro oči i jazýček, naprostá delikatesa. Chcete přirovnání? Máte ho mít. To, co z kuchařského hlediska pro české rybáře znamená candát či okoun, pro norské znamená právě pyskoun.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled