Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Muškařská šňůra – věc známá i neznámá

strunc 15. dubna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Martin Dvořák, foto: autor

Muškařská šňůra dopravuje naše nástrahy do požadované vzdálenosti. Má ale různé parametry a možnosti. Tady jsou.

Aftma

Hmotnostní kategorie muškařských šňůr. Jedná se o hmotnost prvních třiceti stop (9,14 m) šňůry, udávaná je v grainech s určitou tolerancí. Podle hmotnosti pak šňůry zařazujeme do jednotlivých kategorií. V dnešní době jsou známé pruty i šňůry v rozmezí 000 až 16. Zda výrobci prutů i šňůr aftma dodržují? To už je jiná věc. Ve snaze vnutit nám iluzi, že umíme házet, se provádějí různá přidávání a ubírání na hmotnosti. Vše je ale marketingový tah, aby se prodávaly převratné novinky. Pro přehlednost udávám tabulku hmotností nejpoužívanějších ráží.

REKLAMA

AFTMA Hmotnost a tolerance v grainech
2 80±6
3 100±6
4 120±6
5 140±6
6 160±6
7 185±8
8 210±8
9 240±10
10 280±10

Není pravidlem, že by muselo být vybavení označené jedním číslem. Běžně se setkáváme s půleným označením, například 5/6. Pak je už na nás a na vyzkoušení, jaká šňůra na daný prut a k našim schopnostem pasuje nejlépe. Je to individuální.

Základem je zvládnutí techniky, pak vyladění prutu a šňůry. Značka je to poslední. Dobrý rybář nahodí daleko i s násadou od smetáku. Proto mě docela baví různé diskuze na téma nejlepší prut nebo šňůra.

REKLAMA

Ještě poznámka… To, o čem píšu, platí pro pruty jednoruční. U dvouručních a switchových prutů je to trošku jiné.

Podélný profil

DT a WF? To už dávno není pravda. Díky Bohu! Podélný profil šňůry určuje její házecí vlastnosti a schopnost prezentace. Chci vyvrátit zažitý blud, že DT má vždy jemnější prezentaci než WF. Je to individuální věc, podle ujímání a délky jednotlivých částí. Většina výrobců udává profil nakreslený na krabičce nebo alespoň na svých webech. A tím bychom se měli řídit.

Části muškařské šňůry

Front taper – přechod mezi od začátku až k hlavě. Belly – samotná hlava muškařské šňůry. Rear taper – přechod mezi hlavou a runningem. Running – koncová, nejtenčí část muškařské šňůry.

Jednotlivé profily

Liší se v délce a poměru jednotlivých částí. L (Level line) – neujímaná šňůra, která se dříve běžně používala pro normální chytání při nedostatku běžných šňůr. Dnes je její využití jako tzv. running line ke střelným hlavám.

WF (Weight forward) – přetížená na jednu stranu. Hmotnost je v přední části a za hlavou následuje tenká část.

DT (Double taper) – dvojité, neboli oboustranné ujímání. Šňůra je ujímaná z obou stran stejně. Výhodou může být, že po opotřebení se dá otočit.

Je vhodná i pro výrobu domácích střelných hlav. Šňůry s profily DT a WF se vyrábějí i ve variantě double, tj. Double double taper a Double weight forward. Každý konec má jiné ujímání a hodí se pro jiný styl lovu.

TT (Triangle taper) – podélný tvar torpéda má tvar trojúhelníku. Je to specialita firmy Royal Wulff. Tyto šňůry mají výborné házecí vlastnosti. Ale nižší trvanlivost.

Long Belly (prodloužená hlava). Prodloužením hlavy díky silnějšímu průměru neztrácíme tolik energie při vedení šňůry nad hlavou a tak ji udržíme delší část. Nástup hlavy je pozvolnější než u klasické WF. Tím pak při následném vystřelení dosáhneme delších hodů. Sem bych zařadil i oblíbené ujímání „Delta“ od Airflo.

SH (Shooting head) – střelná hlava. Krátké a silné šňůry, vlastně jen samotné „hlavy“. Napojují se na tenkou paralelní šňůru z různých materiálů. Výhodou je minimalizování potřebného prostoru za sebou pro daleké hody. Jejich použití je vhodné při dalekých hodech, házení ve větru a při používání těžkých mušek. Lze je vyrobit i doma za velice nízkých nákladů, ale to je námět na další článek. Při závodech, myslím, povolené nejsou.

Intergrované střelné hlavy jsou na první pohled kočkopes. Něco mezi klasickou šňůrou a střelnou hlavou. Hlavní výhodou je plynulý přechod v running line a nejsou tolik těžkopádné, takže mají lepší prezentaci než SH. Sem patří například RIO Outbound a Airflo Forty+.

Speciály… Existuje spousta dalších profilů se specifickým účelem použití. Na mořské ryby, těžké mušky, silný vítr apod.

Příčný profil

Vývoj jde stále dopředu a tak už není pravidlem, že by muškařská šňůra musela nutně mít na průřezu kulatý tvar.

Ridge technology

Jedná se o technologii firmy Airflo. Šňůra má na průřezu hřebenitý tvar. Tím se dosáhne menší plochy tření při průchodu očky a tím hladšího chodu i delších hodů. Tolik definice.

Shark skin

Žraločí kůže? Co si pod tím představit? Šňůra má mikroskopickou texturu ve tvaru žraločích šupin. Dochází ke snížení tření a lepším plovacím schopnostem. Nevýhoda, stejně jako u předchozí technologie, může být v jemném poranění našich prstů při stahování. Osobní zkušenosti s tímto typem ale nemám.

Potápivost

Šňůry se liší nejenom v podélném a příčném profilu, ale i v hustotě. To souvisí s jejich schopností plavat.

F – Floating… Šňůra plave na hladině, tečka. Základní věc pro každého muškaře, s širokým polem použití. Kvalita provedení se pozná tak, že i při častém používání se konec šňůry nezačne potápět.

I – Intermediate… Pomalu potápivé šňůry, které používá snad každý. Do této kategorie bych zařadil i šňůry typu „hover“ nebo označené jako neutral density. Tyto šňůry by se měly vznášet pod hladinou.

S – Sinking… Šňůry, které neplavou za žádných okolností. Používané jsou pro lov co nejblíže u dna. Rychlost jejich potápění je samozřejmě různá.

F/I… Plovoucí šňůry, jejichž konec je intermediální, většinou čirý. Jsou k dostání v různé délce konce, běžně 3–4,5 m. Vhodné jsou na stojaté vody, k lovu opatrných ryb.

F/S… Podobné předchozím, jen konec mívá vyšší potápivost. Ideální pro streamery a tam, kde se potřebujeme dostat přes proud.

Mini tip, midge tip… Jezerní speciály, u nichž je poslední metr plovoucí šňůry čirý a intermediální. Hodí se pro lov s pakomáry a nymfami.

Bottom express, deepwater express… Určené pro největší hloubky. Mají těžkou potápivou hlavu a plovoucí running. Hmotnost je většinou udaná v grainech. Délka hlavy bývá kolem 7–9 m.

Density index

Pomocí něj určíme rychlost potápění šňůry. Udává rychlost ponoření šňůry v palcích za vteřinu. Pro snadnější orientaci uvádím tabulku. Rychlost je samozřejmě orientační, přesnou většinou uvádí výrobce na obalu. Di 1 je označovaná jako intermediální. Čím vyšší číslo, tím větší rychlost potápění a tím je také šňůra vhodná do hlubší vody.

Označení Rychlost potápění
Di 2 5–7,5 cm/s
Di 3 7,5–10 cm/s
Di 4 10–12,5 cm/s
Di 5 12,5–15 cm/s
Di 6 15–17,5 cm/s
Di 7 17,5–20 cm/s
Di 8 Více jak 20 cm/s

Density compensated… Vyvážení potápivosti šňůry v jednotlivých částech tak, aby se potápěla ve všech místech stejně, tedy v přímce. Tím docílíme přímějšího kontaktu s nástrahou.

Sweep… Opak předchozího typu. Šňůra má při potápění tvar písmene U. Každá je vhodná pro jiné techniky. To nechme závodníkům, běžný rybář asi moc velký rozdíl nepozná.

Barva

Parametr, který je z velké části věcí názoru a osobních preferencí. Diskuzí na téma čirých šňůr a toho, jak vlastně ryba barvu vnímá, proběhla řada. Říká se, že proti obloze je šňůra vidět skoro vždy černě. Čiré šňůry se mohou blyštět na slunci, čímž mohou ryby plašit. Obecně platí, že plovoucí šňůry jsou v pestrých barvách, aby se daly dobře sledovat, intermediální a hoverky jsou čiré nebo v nenápadných barvách a potápivé v nejtmavších barvách, protože u dna je to víceméně jedno.

Setkáváme se s tím, že šňůra je vícebarevná. Většinou tak bývá odlišená „hlava“ a „running“ pro lepší načasování vystřelení. Pro stejný účel existuje na některých šňůrách i tzv. loading point – tedy nejvhodnější místo pro výstřel.

Ještě o jedné specialitě se musím zmínit. A to je šňůra s označením Nymph nebo Indicator. Poslední metr nebo půl metru bývá v signální barvě a má tak sloužit jako indikátor záběru.

Délka

Standardně se vyrábějí šňůry v délkách 25–32 m. Výrobce to vždy udává na obalu, někdy i ve stopách nebo yardech. Odchylky jsou samozřejmě na obě strany. Kratší bývají hlavně střelné hlavy a najdou se i delší, například integrované střelné hlavy, které jsou rovnou napojené na running line. Za sebe musím říct, že mi vyhovují spíše delší šňůry.

Jádro

Na jádru je nanesený plášť. Rozeznáváme dvě základní kategorie. Buď jádro monofilní a nebo splétané. Monofily mají uplatnění u čirých šňůr a obecně mají větší paměť než jádra pletená. Pletené jsou poddajnější, mají menší paměť a zároveň větší pevnost. Každý výrobce má svoji technologii. Většinou jde o to, aby jádro mělo minimální průtažnost a my pak cítili i nejjemnější záběry a zásek nekompromisně seděl. Existuje i něco mezi. Jádro spletené z monofilních vláken.

Materiál

Zabývat se přesně materiálem, z kterého je šňůra vyrobena, nemá větší smysl. Materiál souvisí s pamětí šňůry, její densitou a hladkostí. Čím větší hladkost, tím menší tření a lepší házení schopnost. Docela logické, ne?

Každý výrobce se chválí. Doba, kdy se šňůry vyráběly z hedvábí, už je dávno pryč. Ale stále je k bambusáčkům seženete. Za nekřesťanské peníze. Rozdíly v materiálu najdeme i mezi sladkovodními šňůrami a šňůrami pro použití na slanou vodu. Každá šňůra má svou dobu trvanlivosti. Ta závisí na materiálu a na našem chování i způsobu lovu.

Ukončení

Pro připojení návazce už dnes nemusí sloužit pouze rychlospojka – samosvorná punčoška. Výrobci některé šňůry opatřují již hotovou tovární smyčkou. Jedná se o přeloženou a zatavenou šňůru. Výsledek je sice hladký, ale poměrně robustní.

Označení

To je jasné, takže jen krátce. Vysvětlím na příkladu: WF – 5 – F. První písmeno udává tvar muškařské šňůry, číslo její hmotnost neboli AFTMA a poslední písmeno její potápivost.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled