Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
včera

Na Hnilci

Marek Kožušník 2. října 2023 0 komentářů
slovenský ráj

Krásný úsek říčky Hnilec ve Slovenském ráji. Foto: Stanislav Géci

Zahraničí

Podhorský úsek slovenské řeky Hnilec nad vodní nádrží Palcmanská Maša je chovným revírem Slovenského rybářského svazu, potažmo Rady Žilina. Říčka, která protéká obcí Stratená, kdysi sloužila k odchovu generačních lipanů podhorních až do období, kdy si rybáři lipany brali domů a vlastně je vodě vůbec nevraceli. Tato éra však už skončila.

text: Stanislav Géci

V roce 2009 na úseku řeky u Dobšinské ledové jeskyně a u mostu směrem na Podlesok proběhl ichtyologický průzkum, který potvrdil dominanci hlaváče černoústého. Na 130m úseku rybáři odlovili pět pstruhů obecných, jednoho lipana a – několik desítek hlaváčů. Lipan a pstruzi na rozdíl od většiny hlaváčů v kdovíjaké kondici nebyli. U Dobšinské ledové jeskyně rybáři pak odlovili pouze jediného potočáka!

REKLAMA

Situace v lokalitě se začala pozvolna zlepšovat, když se tento chovný revír začal zase nepravidelně zarybňovat. Už v roce 2014 byl na 300m úseku u Dobšinské ledové jeskyně zjištěn výskyt šestnácti potočáků. Kromě pstruhů obecných se pak začal vysazovat i lipan podhorní.

pstruh
Kromě lipana tu prosperuje i násada pstruha. Foto: Stanislav Géci

V roce 2016 šlo o jednoroční násadu a v červnu následujícího roku byl (kromě plůdku potočáka) vysazen i lipan ve stáří více než rok a délce 15–17 cm. Na podzim roku 2017 pak slovenští rybáři ověřovali, jak se vysazenému lipanovi daří. V klidném toku a sluncem prosvícených úsecích objevili sedm lipanů (16–17 cm) a na mělčích úsecích Hnilce pak 31 lipanů v délce 18–19 cm.

REKLAMA

Prolovili dva 300m úseky říčky. Úbytek hlaváče černoústého kolegové ze Slovenska tentokrát nezaznamenávali, spíše se soustředili na přítomnost menších kusů tohoto druhu. Odlovili i několik plotic, jednoho jelce tlouště a jednoho okouna říčního. Násada potočáka může být k dispozici pro zarybnění nedaleké nádrže Palcmanská Maša v tom případě, kdyby odlovená ryba nebyla vhodná pro umělou reprodukci v pstruhovém středisku, protože není zvyklá na příjem granulovaného krmiva.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled