Fotografie
Milena dal lajk úlovku od zdenek.tupec@se...
před 29 min
Fotografie
Leoš dal lajk úlovku od zdenek.tupec@se...
před 31 min
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Jeseter sibiřsk...
před 16 hod
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod

Na Hnilci

Marek Kožušník 2. října 2023 0 komentářů
slovenský ráj

Krásný úsek říčky Hnilec ve Slovenském ráji. Foto: Stanislav Géci

Zahraničí

Podhorský úsek slovenské řeky Hnilec nad vodní nádrží Palcmanská Maša je chovným revírem Slovenského rybářského svazu, potažmo Rady Žilina. Říčka, která protéká obcí Stratená, kdysi sloužila k odchovu generačních lipanů podhorních až do období, kdy si rybáři lipany brali domů a vlastně je vodě vůbec nevraceli. Tato éra však už skončila.

text: Stanislav Géci

V roce 2009 na úseku řeky u Dobšinské ledové jeskyně a u mostu směrem na Podlesok proběhl ichtyologický průzkum, který potvrdil dominanci hlaváče černoústého. Na 130m úseku rybáři odlovili pět pstruhů obecných, jednoho lipana a – několik desítek hlaváčů. Lipan a pstruzi na rozdíl od většiny hlaváčů v kdovíjaké kondici nebyli. U Dobšinské ledové jeskyně rybáři pak odlovili pouze jediného potočáka!

REKLAMA

Situace v lokalitě se začala pozvolna zlepšovat, když se tento chovný revír začal zase nepravidelně zarybňovat. Už v roce 2014 byl na 300m úseku u Dobšinské ledové jeskyně zjištěn výskyt šestnácti potočáků. Kromě pstruhů obecných se pak začal vysazovat i lipan podhorní.

pstruh
Kromě lipana tu prosperuje i násada pstruha. Foto: Stanislav Géci

V roce 2016 šlo o jednoroční násadu a v červnu následujícího roku byl (kromě plůdku potočáka) vysazen i lipan ve stáří více než rok a délce 15–17 cm. Na podzim roku 2017 pak slovenští rybáři ověřovali, jak se vysazenému lipanovi daří. V klidném toku a sluncem prosvícených úsecích objevili sedm lipanů (16–17 cm) a na mělčích úsecích Hnilce pak 31 lipanů v délce 18–19 cm.

REKLAMA

Prolovili dva 300m úseky říčky. Úbytek hlaváče černoústého kolegové ze Slovenska tentokrát nezaznamenávali, spíše se soustředili na přítomnost menších kusů tohoto druhu. Odlovili i několik plotic, jednoho jelce tlouště a jednoho okouna říčního. Násada potočáka může být k dispozici pro zarybnění nedaleké nádrže Palcmanská Maša v tom případě, kdyby odlovená ryba nebyla vhodná pro umělou reprodukci v pstruhovém středisku, protože není zvyklá na příjem granulovaného krmiva.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled