Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 22 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
včera
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Na rybách v Bosně a Hercegovině

strunc 16. října 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Radek Matouš, foto: Adnan Ramič, archiv autora

Začínám přemýšlet o malé zemičce, která se počtem obyvatel pomalu přibližuje Slovákům. To samé se ale nedá říci o ekonomice. Vliv války je zde pořád patrný. Divoká a nezkrocená příroda, nespočet lázní a historických památek tak stále ještě nevydaly svá tajemství. Možná, že některá z nich objevíte právě vy.

Bosna a Hercegovina

Pro mnohé z nás je tato země spjata s válečným konfliktem na Balkánu a její hlavní město Sarajevo s atentátem na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda.

REKLAMA

Přes všechny zřetelné stopy po válečných konfliktech a negativních důsledcích z nich vyplývajících má Bosna a Hercegovina co nabídnout. Vysoká nezaměstnanost je patrná na každém kroku. Přesto se tady nenajde nikdo, kdo by se s vámi nerozdělil. Dokonce i ti, kteří nic nemají, jsou schopni si pro vás něco vypůjčit.

Tato oblast patří k nejunikátnějším a kulturně nejpestřejším oblastem v rámci Evropy. Potkáte zde vlivy křesťanské kultury, pravoslavné, katolické, islámské i židovské. Tato úžasná symbióza se zrcadlí v bezpočtu architektonických památek, hudbě a sochařství, ale i v unikátním kulinářském umění. Ještě dnes se olizuji při vzpomínce na výborný jablečný koláč s ořechy s názvem tafuhije.

REKLAMA

Objevovat tajemství určitě stojí za to v legendami opředeném městě Sarajevu, historickém Mostaru nebo přímořském Neumu. V této hornaté zemi naleznete zajímavé národní parky, čisté a divoké řeky, spoustu soutěsek a kaňonů, vodopády (např. Kravica v prvním přítoku řeky Neretvy), krasové jeskyně (Badejn) v kaňonu řeky Bregavy anebo unikátní bažinaté území Hutovo Blato s více než 350 druhy vodních ptáků.

Rybolov

Díky čistým a divokým řekám je Bosna a Hercegovina rájem zejména pro muškaře. Vody této zajímavé země brázdí na 58 rybích druhů. Vyhlášenými řekami s výbornou obsádkou pstruhů a lipanů jsou řeky Sanica (10–25 m široká, 0,5–4 m hluboká), Ribnik (30 m široká s hloubkou do jednoho metru), Unac (30 m široká s hloubkou do čtyř metrů, velmi bohatá na kapitální pstruhy, kteří mohou dosáhnout hmotnosti až 10 kg). Milovníci lovu hlavatek si na své přijdou na řekách Drina, Una a Sáva.

Opravdovým rybářským pokladem je však řeka Neretva, která ústí do Jaderského moře. V její mimořádně čisté vodě, která se dá i pít, našly útočiště jedinečné druhy, které kromě pár míst na Balkáně nikde jinde na světě nenajdete. Jsou jimi pstruh mramorovaný (Salmo marmoratus) a zejména endemická forma pstruha jaderského (Salmo obtusirostris).

Milovníci lovu kaprů a bílých ryb budou nadšeni z možností lovu na jezeře Jablaničko nebo Buško Blato, kde mohou chytit i kapitálního amura či tolstolobika.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled