Fotografie
Jaroslav okomentoval Losos čočkovém ...
před 19 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Lín obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Sumec velký...
včera

Naučte se muškařit! (1) Šňůra

strunc 25. března 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Jan Stluka, foto: autor

Ani jeden z výše uvedených rádoby argumentů není překážkou pro první i další kroky na vaší dráze muškaře. Ovládat na pohled složitou techniku nahazování se speciálním vybavením zvládne každý, kdo to umí s klasickým prutem. Entomologie je pouze a čistě dobrovolná činnost. Ne nezbytnost, natož nutnost. Tloušť, štika, kapr, bolen jsou ryby velmi dobře lovitelné výše zmiňovanou metodou a určitou variantou pro ty, kteří nemají řeku či rybník s označením pstruhový revír za humny.

Jaké jsou šňůry?

Muškařská šňůra se spíše podobá bužírce než tenounkým vlascům, na které jsme zvyklí. I když by se zdálo, že rozdíl mezi nimi je pouze v barvě, nenechte se zmást. Dalšími nuancemi je tvar, potápivost a především hmotnost. Na každé krabici najdete zkratky sestávající se z písmenek a čísel. Tento zdánlivě těžký kód je snadno rozluštitelný. Klíč k jeho rozluštění následuje…

REKLAMA

Dt – double taper – oboustranně ujímaná – čili prostředek je nejsilnější částí, od něj se na každou stranu šňůra zužuje. Tento tvar je nejpoužívanější. Dovoluje citlivou prezentaci a umožňuje po dvou sezonách návin otočit a pokračovat s nezměněnými vlastnostmi. V potápivé verzi je to ale nejhorší volba. Těžký prostředek šňůry klesne až na dno, přitom návazec je jen pár centimetrů pod hladinou, popřípadě přímo na ní.

Wf – weight forvard – jednostranně ujímaná, někdy se také říká kyjovitá nebo raketová. Skvělý tvar u intermediálních a potápivých verzí šňůr. Plovoucí variantě bych se spíše vyhnul.   

REKLAMA

S – sinking – potápivá šňůra – u dražších modelů se označuje i rychlost potápění.

F – floating – plovoucí šňůra.

I – intermediate  – intermediální (volně přeloženo) šňůra – díky své hmotnosti se drží (podle typu) od deseti do dvaceti centimetrů pod hladinou, popřípadě velmi pomalu vyklesává.

F/s – plovoucí šňůra s potácivým koncem.

F/i – plovoucí šňůra s intermediálním koncem.

Barva je důležitá pouze u intermediálních a potápivých verzí. Ty by měly být tmavé, popřípadě průhledné. Svítivé odstíny u plovoucích variant, i když to možná zní nesmyslně, vám velmi pomohou při samotném lovu. Zkrátka a dobře… Vidíte dráhu i délku hodu a můžete ji okamžitě ovlivňovat. Časem i s decimetrovou přesností.

Číslem se označuje hmotnost. Příklad – dt – 6 – f –(jednostranně ujímaná šestka – plovoucí).

Při výběru šňůry platí jedno vskutku zlaté pravidlo: nešetřit! Úžasný prut, lehounký naviják i ruka mistra není nic platná, pokud místo rovného a jako sklo hladkého vlákna vám mezi prsty probíhá zkroucený a tvrdý drát.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled