Fotografie
Jaroslav vložil recept Makrela na klac...
před 4 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Matjesy ze slad...
před 4 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 6 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 6 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 6 hod

Naučte se muškařit! (1) Šňůra

strunc 25. března 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Jan Stluka, foto: autor

Ani jeden z výše uvedených rádoby argumentů není překážkou pro první i další kroky na vaší dráze muškaře. Ovládat na pohled složitou techniku nahazování se speciálním vybavením zvládne každý, kdo to umí s klasickým prutem. Entomologie je pouze a čistě dobrovolná činnost. Ne nezbytnost, natož nutnost. Tloušť, štika, kapr, bolen jsou ryby velmi dobře lovitelné výše zmiňovanou metodou a určitou variantou pro ty, kteří nemají řeku či rybník s označením pstruhový revír za humny.

Jaké jsou šňůry?

Muškařská šňůra se spíše podobá bužírce než tenounkým vlascům, na které jsme zvyklí. I když by se zdálo, že rozdíl mezi nimi je pouze v barvě, nenechte se zmást. Dalšími nuancemi je tvar, potápivost a především hmotnost. Na každé krabici najdete zkratky sestávající se z písmenek a čísel. Tento zdánlivě těžký kód je snadno rozluštitelný. Klíč k jeho rozluštění následuje…

REKLAMA

Dt – double taper – oboustranně ujímaná – čili prostředek je nejsilnější částí, od něj se na každou stranu šňůra zužuje. Tento tvar je nejpoužívanější. Dovoluje citlivou prezentaci a umožňuje po dvou sezonách návin otočit a pokračovat s nezměněnými vlastnostmi. V potápivé verzi je to ale nejhorší volba. Těžký prostředek šňůry klesne až na dno, přitom návazec je jen pár centimetrů pod hladinou, popřípadě přímo na ní.

Wf – weight forvard – jednostranně ujímaná, někdy se také říká kyjovitá nebo raketová. Skvělý tvar u intermediálních a potápivých verzí šňůr. Plovoucí variantě bych se spíše vyhnul.   

REKLAMA

S – sinking – potápivá šňůra – u dražších modelů se označuje i rychlost potápění.

F – floating – plovoucí šňůra.

I – intermediate  – intermediální (volně přeloženo) šňůra – díky své hmotnosti se drží (podle typu) od deseti do dvaceti centimetrů pod hladinou, popřípadě velmi pomalu vyklesává.

F/s – plovoucí šňůra s potácivým koncem.

F/i – plovoucí šňůra s intermediálním koncem.

Barva je důležitá pouze u intermediálních a potápivých verzí. Ty by měly být tmavé, popřípadě průhledné. Svítivé odstíny u plovoucích variant, i když to možná zní nesmyslně, vám velmi pomohou při samotném lovu. Zkrátka a dobře… Vidíte dráhu i délku hodu a můžete ji okamžitě ovlivňovat. Časem i s decimetrovou přesností.

Číslem se označuje hmotnost. Příklad – dt – 6 – f –(jednostranně ujímaná šestka – plovoucí).

Při výběru šňůry platí jedno vskutku zlaté pravidlo: nešetřit! Úžasný prut, lehounký naviják i ruka mistra není nic platná, pokud místo rovného a jako sklo hladkého vlákna vám mezi prsty probíhá zkroucený a tvrdý drát.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled