Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Rybaření vesele...
před 20 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval OBRAZEM: Natura...
před 20 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Školáci pomáhaj...
před 20 hod
Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 4 dny

Nejezte ulovené ryby z přehrady Skalka, hlavně dravce. Obsahují nebezpečnou látku

Marek iRybářství 6. prosince 2022 0 komentářů
rybáři

Odlov elektrickým agregátem, foto: Eduard Bouše

Novinky

Vodní nádrž Skalka na Ohři nedaleko Chebu je oblíbeným cílem rybářů. Každý z nich by ale měl zvážit případnou konzumaci ryb z této krásné přehrady. Obsahují totiž zdraví nebezpečnou rtuť. Píše o tom na webu Západočeského územního svazu Eduard BoušeVýzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

text: Marek Kožušník s využitím článku Eduarda Boušeho

Přehrada Skalka (revír 431 040 – Ohře 19) leží na horním toku řeky Ohře nedaleko hranic s Německem. Vybudována byla v letech 1962–1964. Hlavním zdrojem rtuti ve VD Skalka byl chemický závod v německém městě Marktredwitz. Tam se v letech 1788–1985 vyráběly organické a anorganické sloučeniny rtuti.

REKLAMA

Poslední průzkumy ukazují, že se do nádrže ročně dostane společně se sedimenty přibližně 400 kg rtuti

Během téměř 200 let fungování chemičky docházelo k postupné kontaminaci podloží rtutí v okolí areálu závodu. Rtuť znečišťovala také říčku Kössein, do které byla zaústěna dešťová kanalizace. Kössein je hlavním přítokem řeky Reslavy, která teče do Ohře.

REKLAMA

V roce 1996 proběhl projekt sanace kontaminovaných zemin v továrně a jejím okolí, rtuť ale zůstala v sedimentech zmíněných toků a stále se tak dostává do nádrže. Poslední průzkumy ukazují, že se do nádrže ročně dostane společně se sedimenty přibližně 400 kg rtuti.

Rtuť se bohužel dostává i do rybího masa, kde je koncentrace rtuti vůbec nejvyšší v rámci ČR.

Vědecká měření

Státní podnik Povodí Ohře společně s Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM provádí pravidelný monitoring zatížení nádrže rtutí včetně svaloviny ryb. Každoročně pomocí elektrického agregátu odloví tři druhy dravých (nejčastěji bolen, štika, okoun) a tři druhy nedravých druhů ryb (plotice, cejn, cejnek). Orientační výsledky těchto monitoringů jsou dostupné na webových stránkách Povodí Ohře.

Z dostupných informací je patrné, že nádrž Skalka obsahuje obrovské množství jedovaté rtuti, která se kumuluje v potravním řetězci, především pak v dravých rybách. Například u bolena dravého byl v tomto roce hygienický limit překročen více než 7x.

Nebezpečná rtuť

Rtuť negativním způsobem ovlivňuje trávicí, nervový a imunitní systém člověka. Je velmi nebezpečná pro správný vývoj dětí. Hlavním rizikem rtuti je její kumulace v potravním řetězci. S vyšším stupněm potravního řetězce se běžně setkáváme i s vyšší koncentrací rtuti. To představuje největší problém především při konzumaci dravých druhů ryb, které jsou v potravním žebříčku nejvýše a v jejichž mase jsou mnohonásobně překračovány povolené limity.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled