Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 16 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 17 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 17 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 17 hod

Nejezte ulovené ryby z přehrady Skalka, hlavně dravce. Obsahují nebezpečnou látku

Marek iRybářství 6. prosince 2022 0 komentářů
rybáři

Odlov elektrickým agregátem, foto: Eduard Bouše

Novinky

Vodní nádrž Skalka na Ohři nedaleko Chebu je oblíbeným cílem rybářů. Každý z nich by ale měl zvážit případnou konzumaci ryb z této krásné přehrady. Obsahují totiž zdraví nebezpečnou rtuť. Píše o tom na webu Západočeského územního svazu Eduard BoušeVýzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

text: Marek Kožušník s využitím článku Eduarda Boušeho

Přehrada Skalka (revír 431 040 – Ohře 19) leží na horním toku řeky Ohře nedaleko hranic s Německem. Vybudována byla v letech 1962–1964. Hlavním zdrojem rtuti ve VD Skalka byl chemický závod v německém městě Marktredwitz. Tam se v letech 1788–1985 vyráběly organické a anorganické sloučeniny rtuti.

REKLAMA

Poslední průzkumy ukazují, že se do nádrže ročně dostane společně se sedimenty přibližně 400 kg rtuti

Během téměř 200 let fungování chemičky docházelo k postupné kontaminaci podloží rtutí v okolí areálu závodu. Rtuť znečišťovala také říčku Kössein, do které byla zaústěna dešťová kanalizace. Kössein je hlavním přítokem řeky Reslavy, která teče do Ohře.

REKLAMA

V roce 1996 proběhl projekt sanace kontaminovaných zemin v továrně a jejím okolí, rtuť ale zůstala v sedimentech zmíněných toků a stále se tak dostává do nádrže. Poslední průzkumy ukazují, že se do nádrže ročně dostane společně se sedimenty přibližně 400 kg rtuti.

Rtuť se bohužel dostává i do rybího masa, kde je koncentrace rtuti vůbec nejvyšší v rámci ČR.

Vědecká měření

Státní podnik Povodí Ohře společně s Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM provádí pravidelný monitoring zatížení nádrže rtutí včetně svaloviny ryb. Každoročně pomocí elektrického agregátu odloví tři druhy dravých (nejčastěji bolen, štika, okoun) a tři druhy nedravých druhů ryb (plotice, cejn, cejnek). Orientační výsledky těchto monitoringů jsou dostupné na webových stránkách Povodí Ohře.

Z dostupných informací je patrné, že nádrž Skalka obsahuje obrovské množství jedovaté rtuti, která se kumuluje v potravním řetězci, především pak v dravých rybách. Například u bolena dravého byl v tomto roce hygienický limit překročen více než 7x.

Nebezpečná rtuť

Rtuť negativním způsobem ovlivňuje trávicí, nervový a imunitní systém člověka. Je velmi nebezpečná pro správný vývoj dětí. Hlavním rizikem rtuti je její kumulace v potravním řetězci. S vyšším stupněm potravního řetězce se běžně setkáváme i s vyšší koncentrací rtuti. To představuje největší problém především při konzumaci dravých druhů ryb, které jsou v potravním žebříčku nejvýše a v jejichž mase jsou mnohonásobně překračovány povolené limity.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled