Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 14 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Nejtěžší ryba planety váží přes 2 tuny. Tipnete, která to je?

strunc 17. listopadu 2020 0 komentářů

Poznávání

Stejně jako osobní automobil může vážit nejtěžší ryba na světě. V Čechách ji samozřejmě nenajdeme, budeme se muset podívat do moří v tropickém a mírném pásmu.

Text: redakce, foto: Pixabay, repro tethys.org

Nejtěžší rybou světa je totiž měsíčník svítivý. Běžně se setkáme s exempláři, které váží 1,4 tuny, ale jsou zaznamenány i jedinci vážící přes dvě tuny! Pro porovnání to je jako dvě auta Škoda Felicie.

REKLAMA

Hmotnost však není jedinou zvláštností této ryby. Určitě vás zarazí i její samotný vzhled. Je vyšší (až 4,2 m) než delší (3,1 m).

Možná tomu stále nechcete uvěřit a říkáte si, že největší rybou musí být přeci vyza, ta však dosahuje průměrné hmotnosti pouze kolem jedné tuny.

REKLAMA

Pokud si říkáte, že žraloci a velryby jsou těžší, máte sice pravdu, ale i přes to, že tito živočichové žijí také v moři a mají ploutve, jedná se o paryby a mořské savce a ne o ryby.

Měsíčníci jsou velmi zvláštní ryby, o kterých toho zatím mnoho nevíme. Většinou se zdržují ve velkých hloubkách a jen občas vyplouvají k hladině. Předpokládá se, že to dělají proto, aby se zbavili parazitů.

Živí se převážně planktonem, drobnými korýši, rybami a medúzami. Někteří lidé považují jejich maso za delikatesu, nicméně komerčně loveni nejsou a jejich populace zatím není silně ohrožena.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled