Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Rybaření vesele...
před 20 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval OBRAZEM: Natura...
před 20 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Školáci pomáhaj...
před 20 hod
Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 4 dny

Neuvěřitelná podívaná: Jak loví kranas obrovské ptáky v letu?

Marek iRybářství 18. února 2021 0 komentářů
ryba loví ptáka

foto: youtube

Video

Rybák si vesele poletuje nad hladinou a vůbec netuší, k čemu se schyluje. Z vody se najednou vynoří ohromná tlama – a rybák dolétal. I takhle si shání potravu kranas obrovský.

text: Marek Kožušník

Kranas obrovský je ostnoploutvá dravá ryba příbuzná tuňákům a makrelám. Žije v teplých mořích. Dorůstá délky přes metr a váhy až 80 kg. Je obvykle osamělý lovec, občas ale zkusí štěstí i ve větších hejnech, aby lovil svou oblíbenou kořist – hbitého rybáka.

REKLAMA

Mozek kranase je schopen během útoku propočítat rychlost letu ptáka, trajektorii i nadmořskou výšku. Pro svou rychlost a obratnost je kranas obrovský vyhledávaná sportovní ryba.

Mnohem častěji se můžeme setkat s menším kranasem obecným, hlavně na trzích mořských ryb. Dosahuje délky asi 40-50 cm a jen zřídka váží nad 0,5 kg. Kranasi obecní lovení v Černém moři se na českém trhu prodávají v plechovkách pod obchodním názvem stavrida.

REKLAMA

Krátce před rozmnožováním se kranasi obecní shromažďují do velkých hejn, a to v takovém množství, že „moře se jimi široko daleko červená a rybáři jich za jednu noc uloví tisíce“. Maso mají bílé a poměrně tuhé. Je však celkem levné, proto se ho prodá velké množství.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled