Nedávno jsme vás informovali o tom, že přes jez v Bohdíkově na Moravě neteče žádná voda. Tento stav se bohužel nezměnil, voda o víkendu i dnes tekla pouze přes elektrárnu. Reakci zástupů Inspekce životného prostředí se snažíme získat.

Text: David Štrunc, foto: Vojtěch Daněk (Facebook.com)

Při dlouhodobých vedrech je především na pstruhových tocích potřeba, aby se voda co nejvíce prokysličovala. To bohužel nezajímá majitele vodních elektráren, kteří pouštějí veškerou vodu přes turbíny.

Kyslíkový deficit však neohrožuje jen ryby, ale všechny vodní živočichy. V podjezí se vytvoří smrtelná past. Voda, která nemá jak odtéct, se na slunci ohřeje na vysokou teplotu a živočichové se v podstatě uvaří zaživa.

Zveřejnil(a) Atom Nam dne Pondělí 3. srpna 2020

„Bylo to super místo. Parkovat se dalo přímo u splavu. Jez nebyl překážka pro migraci ryb, tudíž nebyla potřeba výstavba přechodu. Pod i nad splavem byl v hojném počtu lipan i pstruh obecný. Nad splav se pravidelně vysazoval i pstruh duhový, zde se také dalo večer perfektně chytat na suchou mušku. Kvůli přechodu a zvýšení hladiny to již asi nebude možné,“ komentuje situaci Vojtěch Daněk, muškař, který lokalitu navštěvuje pravidelně už mnoho let.