Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
před 18 hod
Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
před 18 hod
Fotografie
Ondřej dal lajk úlovku od Michal...
před 23 hod
Fotografie
sponer@apostolskacirkev.cz dal lajk úlovku od Jakub Anděl
před 24 hod
Fotografie
Marek dal lajk úlovku od veverka.fotogra...
včera

Obří revír s režimem chyť a pusť. Vyrazte za rybami na Slovensko!

strunc 21. července 2020 0 komentářů

Kam na ryby

Vodní nádrž Zemplínská šírava, která se v minulosti jmenovala i Podvihorlstská nádrž, byla vybudovaná v rámci vodohospodářských úprav Východoslovenské nížiny. Jejich hlavním cílem bylo uchránit rozsáhlá zemědělská území před povodněmi. Výstavba nádrže proběhla v letech 1961-1966.

Text: Stanislav Géci, foto: autor

Nádrž leží na úpatí pohoří Vihorlat severovýchodně od Michalovců v jednom z početných výběžků rozsáhlé Potiské nížiny. Ze severu je ohraničená výše jmenovaným Vihorlatem, ze západu Bílou horou a z jihu terénními vyvýšeninami. Zemplínská šírava byla vybudovaná v povodí Bodrogu na toku Čierna voda jako vedlejší nádrž Laborce. Voda se do nádrže přivádí zejména z Laborce kanálem, který je dlouhý 4700 metrů. Vodní plocha šíravy je 3300 ha. Východní část nádrže o ploše 600 ha je státní přírodní rezervací, útočiště zde nachází stěhovavé ptactvo a lov ryb je tu zakázaný.

REKLAMA

Zemplínská šírava

Vodní stavbu tvoří další dvě hráze – východní a jihozápadní o celkové délce téměř 7400 metrů. Odtokovým kanálem, který je samostatným rybářským revírem v užívání MsO SRZ Michalovce v délce 2945 metrů, je voda z nádrže odváděna do bezpečnostního přepadu v Zálužicích do Laborce č. 2, který je kaprovým revírem MsO Michalovce.

Slovenské „zemplínské moře“ patří mezi největší vodní nádrže a najdete v něm mnoho nejrůznějších druhů ryb. Ideální průměrná hloubka jsou tři metry. Dlouhé a teplé vegetační období poskytuje nejen rybí obsádce velmi vhodné podmínky k životu. Najdete tu téměř všechny druhý ryb nížin, samozřejmě i dravce. Původní ichtyofaunu přítoků šíravy tvořilo 26 druhů ryb.

REKLAMA

Zemplínská šírava bolen

Zemplínská šírava je už 16 let revírem Rady SRZ Žilina. Revír je evidovaný pod číslem 4-4030-1-4 VN Zemplínská šírava a je revírem, kde si rybáři úlovky neponechávají.

Popis:

Vodní plocha nádrže od přehradního tělesa po napájecí kanál při obci Petrovce nad Laborcem a k mostu v obci Lúčky je vyčleněných 600 ha vodní plochy jako chráněný areál – zde se ryby nechytají. V ostatních částech revíru platí nižší, tedy třetí stupeň územní ochrany. Rybář si rybu přivlastnit nesmí! Pozor! Zvýšený obsah PCB látek!

Zemplínská šírava mapa

Dno nádrže je štěrkové a hlinité, jsou na něm nánosy bahna. Linie břehu není členitá, zastínění vodní plochy je minimální, asi jednoprocentní.

Statistiky úlovků například z roku 2001, kdy se na šíravě naposledy lovilo standardním způsobem, prozrazují, že rybáři lovili více než 20 druhů. V posledních časech zde rybáři vytáhli několik kaprů o hmotnosti kolem 20 kg, 10kg štiku, 6kg bolena. Počíhat si můžete i na candáty, okouny a velké sumce.

Zemplínská šírava

Okolí lokality nabízí mnoho možností ubytování. Od skromných chatek až po luxusní ubytování hotelového typu. U nedaleké obce Vinné, najdete zříceniny stejnojmenného hradu a zachytat si můžete i na tamním jezeře.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled