Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Pstruh obecný...
před 8 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Sumec velký...
před 8 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 8 hod
Fotografie
Matěj přidal úlovek Lipan podhorní...
před 8 hod
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Karas stříbřitý...
před 8 hod

Obří revír s režimem chyť a pusť. Vyrazte za rybami na Slovensko!

strunc 21. července 2020 0 komentářů

Kam na ryby

Vodní nádrž Zemplínská šírava, která se v minulosti jmenovala i Podvihorlstská nádrž, byla vybudovaná v rámci vodohospodářských úprav Východoslovenské nížiny. Jejich hlavním cílem bylo uchránit rozsáhlá zemědělská území před povodněmi. Výstavba nádrže proběhla v letech 1961-1966.

Text: Stanislav Géci, foto: autor

Nádrž leží na úpatí pohoří Vihorlat severovýchodně od Michalovců v jednom z početných výběžků rozsáhlé Potiské nížiny. Ze severu je ohraničená výše jmenovaným Vihorlatem, ze západu Bílou horou a z jihu terénními vyvýšeninami. Zemplínská šírava byla vybudovaná v povodí Bodrogu na toku Čierna voda jako vedlejší nádrž Laborce. Voda se do nádrže přivádí zejména z Laborce kanálem, který je dlouhý 4700 metrů. Vodní plocha šíravy je 3300 ha. Východní část nádrže o ploše 600 ha je státní přírodní rezervací, útočiště zde nachází stěhovavé ptactvo a lov ryb je tu zakázaný.

REKLAMA

Zemplínská šírava

Vodní stavbu tvoří další dvě hráze – východní a jihozápadní o celkové délce téměř 7400 metrů. Odtokovým kanálem, který je samostatným rybářským revírem v užívání MsO SRZ Michalovce v délce 2945 metrů, je voda z nádrže odváděna do bezpečnostního přepadu v Zálužicích do Laborce č. 2, který je kaprovým revírem MsO Michalovce.

Slovenské „zemplínské moře“ patří mezi největší vodní nádrže a najdete v něm mnoho nejrůznějších druhů ryb. Ideální průměrná hloubka jsou tři metry. Dlouhé a teplé vegetační období poskytuje nejen rybí obsádce velmi vhodné podmínky k životu. Najdete tu téměř všechny druhý ryb nížin, samozřejmě i dravce. Původní ichtyofaunu přítoků šíravy tvořilo 26 druhů ryb.

REKLAMA

Zemplínská šírava bolen

Zemplínská šírava je už 16 let revírem Rady SRZ Žilina. Revír je evidovaný pod číslem 4-4030-1-4 VN Zemplínská šírava a je revírem, kde si rybáři úlovky neponechávají.

Popis:

Vodní plocha nádrže od přehradního tělesa po napájecí kanál při obci Petrovce nad Laborcem a k mostu v obci Lúčky je vyčleněných 600 ha vodní plochy jako chráněný areál – zde se ryby nechytají. V ostatních částech revíru platí nižší, tedy třetí stupeň územní ochrany. Rybář si rybu přivlastnit nesmí! Pozor! Zvýšený obsah PCB látek!

Zemplínská šírava mapa

Dno nádrže je štěrkové a hlinité, jsou na něm nánosy bahna. Linie břehu není členitá, zastínění vodní plochy je minimální, asi jednoprocentní.

Statistiky úlovků například z roku 2001, kdy se na šíravě naposledy lovilo standardním způsobem, prozrazují, že rybáři lovili více než 20 druhů. V posledních časech zde rybáři vytáhli několik kaprů o hmotnosti kolem 20 kg, 10kg štiku, 6kg bolena. Počíhat si můžete i na candáty, okouny a velké sumce.

Zemplínská šírava

Okolí lokality nabízí mnoho možností ubytování. Od skromných chatek až po luxusní ubytování hotelového typu. U nedaleké obce Vinné, najdete zříceniny stejnojmenného hradu a zachytat si můžete i na tamním jezeře.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled