Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera

Oceány můžeme zachránit, ale musíme začít hned, tvrdí vědci

strunc 10. dubna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: převzato z https://www.independent.co.uk/ , foto: pixabay

Podle vědců se nacházíme v bodě zlomu, kdy se musíme rozhodnout, jak se k našim oceánům zachováme. Život v oceánech a jejich vyčištění lze obnovit do třiceti let, musíme však přijmout určitá opatření.

Ve svém plánu vědci uvádějí, že se musíme zaměřit na obnovu decimovaných druhů a ekosystému a nestarat se jen o udržení současného stavu.

REKLAMA

Mezi nutné kroky patří ochrana zranitelných stanovišť a druhů, opatrnost a důsledné dodržování pravidel rybolovu, obnova zničených míst a snížení znečištění.

Plán bude účinný pouze tehdy, bude-li dodržen v maximálním rozsahu. Je třeba zabránit oteplování oceánů. Tato opatření by přinesla ztrátu 10 až 20 miliard dolarů, uvádí zpráva v časopise Nature. Zároveň však podotýká, že pokud se jednotlivá omezení dodrží, lze očekávat rychlé rozšíření mangrovových porostů a také růst řas podél pobřeží. To by mělo vést k vyšším ziskům z ekoturistiky, snížení rizik vzniku bouří a hlavně k vyšším výnosům z rybolovu.

REKLAMA

Vědci mimo jiné poukazují na obnovu populací ryb při první a druhé světové válce, kdy byl rybolov značně omezen.

Omezení a řízený lov, regulace znečištění a vytváření chráněných území už některé druhy živočichů zachránily .

Jako příklad můžeme uvést keporkaky, kteří byli v roce 1968 téměř vyhubeni a dnes jich je více než 40 000 nebo rypouše severní, kterých v roce 1880 zbylo posledních 20 kusů, dnes jich je přes 200 000.

Hlavní autor studie Carlos Duarte, profesor mořských věd na Univerzitě King Abdullah University of Science and Technology v Saudské Arábii, řekl: „Máme poslední šanci, abychom zanechali zdravý oceán pro generaci našich vnoučat a máme znalosti i nástroje k tomu, abychom toho mohli udělat.“

Dr. David Tudor, ředitel projektů pro Blue Marine Foundation, podotkl: „Jedná se o významnou a pozitivní studii a je zásadní, abychom jednali podle jejích zjištění, abychom bojovali proti dopadům přírodních a klimatických krizí, kterým čelíme. Tato studie ukazuje, že mnoho projektů na ochranu moří, které se dělají ve Velké Británii i ve zbytku světa, má obrovský dopad na obnovu biologické rozmanitosti oceánu.

Počet a rozsah těchto zásahů se však musí rychle zvýšit, pokud se máme přiblížit k zastavení ničivého dopadu nadměrného rybolovu, znečištění a ztráty biotopů. Je nezbytné, aby byl globální oceán spravován udržitelně a oblasti, které to potřebují, měly nejvyšší úroveň ochrany. Právě teď se pracuje na úžasných projektech: ať už jde o obnovu endemických ústřic v Solentu, práci na modelech udržitelného rybolovu v Berwickshire nebo o rozšíření ochrany moří na Maledivách. Svět ale potřebuje víc.“

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled