Fotografie
Jaroslav okomentoval „Rybář“ házel u...
před 9 hod
Fotografie
Radek okomentoval „Rybář“ házel u...
před 14 hod
Fotografie
Radek okomentoval Zahájení pstruh...
před 21 hod
Fotografie
Radek okomentoval Kdy a kde je te...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Tření ryb...
předevčírem

Orlík jako ze škatulky. Dobrovolníci a zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS dokončili úklid přehrady

Marek iRybářství 7. dubna 2022 0 komentářů
orlík

foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

ČRS a MRS

Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS včera informovali na svém webu, že v úterý večer dokončili svoz odpadu na Orlické přehradě. Odvezli pytle s nepořádkem, které nachystali dobrovolníci, a sesbírali i další odpad. Orlík je rybářský revír Rady ČRS.

text: Marek Kožušník

Úklid probíhal podle loňského scénáře – dobrovolníci sbírají tři týdny na březích přehrady odpadky, uloží do připravených pytlů a nechají na břehu.

REKLAMA

Závěr akce pak tradičně patřil Českému rybářskému svazu. Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS, členové profesionální i dobrovolné rybářské stráže a další dobrovolníci objeli během dvou dnů (4. a 5. dubna) břehy, odpad odklidili a svezli ze všech koutů přehrady.

úklid
foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

„Složení odpadu bylo i v letošním roce velmi různorodé. Velkou část odpadu tvořily PET lahve, plastové kelímky od piva a limonád, polystyren všech tvarů a velikostí. Zajímavé bylo množství nejrůznější obuvi, překvapivě mnohdy i v páru, a také velký počet plastových zapalovačů,“ píše na stránkách Českého rybářského svazu jeho mluvčí Lukáš Mareš.

REKLAMA

Lukáš Mareš také dodává, že bylo uklizeno nemálo skleněného odpadu, který je u vody obzvláště nebezpečný. Nalezeny byly i pneumatiky, barely různých velikostí, kanystry, nárazník auta, autosedačka, části lodí, dokonce dva na břehu ponechané staré paddleboardy a mnoho dalšího.

odpadky
foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

„Zvláštní část odpadu tvořily bubny od praček, které rybáři používají jako haltýře a jejichž použití je na Orlíku zakázáno. Z tohoto důvodu bylo s nalezenými haltýři na březích naloženo jako s odpadem,“ dodává na stránkách ČRS mluvčí Rady ČRS Lukáš Mareš.

Ze sebraného odpadu bylo podle Mareše na první pohled zřejmé, že jeho původci nejsou zdaleka jenom rybáři.

orlík
foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

„Samozřejmě se našlo několik splávků, wobblerů, třpytek a vlasců, ale celkově byla místa, která jsou rybáři hojně navštěvována, poměrně uklizená. K tomu jistě přispívá i fakt, že rybáři, na rozdíl od rekreantů, mají povinnost své lovné místo uklidit. Na dodržování pořádku rybáři bude i nadále dohlížet rybářská stráž,“ doplňuje na stránkách ČRS mluvčí.

Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS na svých stránkách děkují všem rybářům i nerybářům, kteří se zapojili do této prospěšné akce. Zároveň děkují státnímu podniku Povodí Vltavy za zajištění kontejnerů a finální likvidaci veškerého sebraného odpadu. Poděkovat je potřeba i Českému svazu ochránců přírody za poskytnutí pytlů na odpad a mediální podporu akce.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled