Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 21 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 21 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod

Orlík jako ze škatulky. Dobrovolníci a zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS dokončili úklid přehrady

Marek iRybářství 7. dubna 2022 0 komentářů
orlík

foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

ČRS a MRS

Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS včera informovali na svém webu, že v úterý večer dokončili svoz odpadu na Orlické přehradě. Odvezli pytle s nepořádkem, které nachystali dobrovolníci, a sesbírali i další odpad. Orlík je rybářský revír Rady ČRS.

text: Marek Kožušník

Úklid probíhal podle loňského scénáře – dobrovolníci sbírají tři týdny na březích přehrady odpadky, uloží do připravených pytlů a nechají na břehu.

REKLAMA

Závěr akce pak tradičně patřil Českému rybářskému svazu. Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS, členové profesionální i dobrovolné rybářské stráže a další dobrovolníci objeli během dvou dnů (4. a 5. dubna) břehy, odpad odklidili a svezli ze všech koutů přehrady.

úklid
foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

„Složení odpadu bylo i v letošním roce velmi různorodé. Velkou část odpadu tvořily PET lahve, plastové kelímky od piva a limonád, polystyren všech tvarů a velikostí. Zajímavé bylo množství nejrůznější obuvi, překvapivě mnohdy i v páru, a také velký počet plastových zapalovačů,“ píše na stránkách Českého rybářského svazu jeho mluvčí Lukáš Mareš.

REKLAMA

Lukáš Mareš také dodává, že bylo uklizeno nemálo skleněného odpadu, který je u vody obzvláště nebezpečný. Nalezeny byly i pneumatiky, barely různých velikostí, kanystry, nárazník auta, autosedačka, části lodí, dokonce dva na břehu ponechané staré paddleboardy a mnoho dalšího.

odpadky
foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

„Zvláštní část odpadu tvořily bubny od praček, které rybáři používají jako haltýře a jejichž použití je na Orlíku zakázáno. Z tohoto důvodu bylo s nalezenými haltýři na březích naloženo jako s odpadem,“ dodává na stránkách ČRS mluvčí Rady ČRS Lukáš Mareš.

Ze sebraného odpadu bylo podle Mareše na první pohled zřejmé, že jeho původci nejsou zdaleka jenom rybáři.

orlík
foto: Lukáš Mareš, mluvčí ČRS

„Samozřejmě se našlo několik splávků, wobblerů, třpytek a vlasců, ale celkově byla místa, která jsou rybáři hojně navštěvována, poměrně uklizená. K tomu jistě přispívá i fakt, že rybáři, na rozdíl od rekreantů, mají povinnost své lovné místo uklidit. Na dodržování pořádku rybáři bude i nadále dohlížet rybářská stráž,“ doplňuje na stránkách ČRS mluvčí.

Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS na svých stránkách děkují všem rybářům i nerybářům, kteří se zapojili do této prospěšné akce. Zároveň děkují státnímu podniku Povodí Vltavy za zajištění kontejnerů a finální likvidaci veškerého sebraného odpadu. Poděkovat je potřeba i Českému svazu ochránců přírody za poskytnutí pytlů na odpad a mediální podporu akce.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled