Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Otrava Labe u Štětí: Papírny Mondi únik přiznaly. Tvrdí ovšem, že škoda je malá

Marek iRybářství 17. ledna 2022 0 komentářů
otrava

foto: Severočeský územní svaz

Novinky

Od otravy Labe u Štětí uplynuly tři dny. Papírny Mondi Štětí přiznaly, že jsou zdrojem nebezpečné látky. Pravděpodobně se jedná o louh. Na výsledky analýzy vzorků se čeká. Podle místních rybářů se ovšem papírny Mondi snaží uhrát co nejmenší škodu – a okolnosti jim přejí.

text: Marek Kožušník

Jiří Schon, hospodář MO ČRS Štětí, místo výtoku z papírny Mondi dobře zná. Je tam v zimě o několik stupňů teplejší voda. „Funguje jako zimoviště, v zimě je to tam jako v polívce,“ popisuje pro iRybářství.

REKLAMA

Proto se tam v zimě stahují všechny ryby, včetně těch trofejních. Jiří Schon odhaduje, že tam v sobotu kvůli otravě uhynuly 2-3 tuny ryb. „Otrava přišla v tu nejhorší dobu. Škody se teď vůbec neprojeví. Teď to všechno leží dole a těžko říct, jestli se nám to vůbec ukáže. Je studená voda a rybu to nenafoukne. Takže je možné, že ty škody už ani nikdy nespočítáme,“ říká Schon.

kapr
foto: Severočeský územní svaz

Zhruba kilometr od výtoku je jez a vodní elektrárna. „Velkou rybu dejme tomu zachytí česla, ale všechny malé uhynulé ryby vezme turbína – a nevíme vůbec nic. Takže se Mondi bude snažit uhrát co nejmenší škodu a má na to teď dobré podmínky. Všechno hraje pro ně,“ říká pro iRybářství Jiří Schon.

REKLAMA

Na uhynulých rybách navíc hodovali ve velkém kormoráni.

Jak se zachovají papírny Mondi?

„Kolegové na výpusti našli okolo dvaceti uhynulých ryb, což je nám velmi líto. Úřadům poskytujeme maximální součinnost a záležitost prověřujeme, abychom podobným incidentům v budoucnu předešli,“ řekla pro Litoměřický deník mluvčí Mondi Milena Hucanová.

Podle hospodáře Schona šlo ovšem pouze o ryby, které rybáři stačili odchytit. „Mondi všechno přiznali. Bohužel, jsou si vědomi toho, že jim teď nemůžeme dokázat škodu – a oni tvrdí, že škoda je malá,“ dodává Schon.

sumec
foto: Severočeský územní svaz

Místní rybáři ovšem věří, že se papírny Mondi k problému postaví čelem. „Vztahy s nimi byly vždy poměrně dobré. Myslím, že toho využijí, aby se očistili. Takže nám asi něco poskytnou, pomoc, finance, aby to co nejrychleji utichlo,“ popisuje Jiří Schon.

Uhynuli zde sumci, amuři, kapři, úhoři. „Co si budeme povídat, třeba ten patnáctikilový amur, to se nedá hodnotit penězi. Největšího sumce jsme našli na protějším břehu. Měl necelé dva metry. Bohužel, ty velké ryby nám nikdo nevrátí,“ dodává Jiří Schon.

žábra
foto: Severočeský územní svaz

„Případem úhynu ryb v řece Labi u obce Štětí ze dne 15. 1. 2022 se intenzivně zabývá služba kriminální policie a vyšetřování. Při prověřování úzce spolupracujeme se všemi zainteresovanými orgány. Ve věci probíhají standardní úkony trestního řízení a nyní čekáme na výsledky odborných expertíz. V současné chvíli nemáme ke zveřejnění žádné další informace,“ uvádí pro iRybářství policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Mluvčí Mondi Milena Hucanová na otázky, které jí iRybářství.cz zaslalo, zatím nereagovala.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled