Fotografie
Jaroslav okomentoval Pikantní rybí k...
před 9 min
Fotografie
Jirka přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod
Fotografie
zebo@seznam.cz přidal úlovek Pstruh obecný...
před 2 hod
Fotografie
Stanislava přidal úlovek Sumec velký...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod

Otrávený Hron, den třetí: 5,3 tun uhynulých ryb, pokuta viníkovi až 4,2 miliony a nesnesitelný hnilobný zápach

Marek iRybářství 28. července 2021 0 komentářů
uhynulé ryby

foto: MO SRZ Žiar nad Hronom

Novinky

Po úniku digestátu z bioplynové stanice v obci Budča (okres Zvolen) už rybáři z Hronu vylovili a odvezli do kafilérie 5,3 tun uhynulých ryb. Uvedl to ichtyolog Slovenského rybářského svazu pro středoslovenskou oblast Richard Štencl. Jde podle něj o přibližně třetinu skutečného rozsahu úhynu.

text: Marek Kožušník

Podle Štencla se uhynulé ryby nacházejí i na místech, které jsou velmi těžce přístupné a prakticky není možné je z nich vytáhnout. „Při dnešní obhlídce vodního toku v Žarnovici je dokonce možné, že množství ryb, které jsme dosud vytáhli a odvezli do kafilérie, tvoří jen deset procent celkového úhynu,“ řekl Štencl.

REKLAMA

Slovenská mašinérie funguje

Mluvčí Slovenské inspekce životního prostředí Tamara Lesná uvedla, že bioplynové stanici v Budči hrozí za únik digestátu do řeky Hron pokuta do výše 165 tisíc eur (zhruba 4,2 milionu korun). V případě otráveného Hronu se angažuje i Státní ochrana přírody SR, která po skončení sběru uhynulých ryb určí celkovou společenskou hodnotu uhynutých jedinců chráněných druhů.

úhyn ryb
foto: MO SRZ Žiar nad Hronom

Státní veterinární a potravinová správa bude po nejbližší dva týdny vyhodnocovat pitvy ryb a vzorky odebrané vody, aby se určila příčina jejich úhynu. Akreditovaná laboratoř Slovenského vodohospodářského podniku bude vyhodnocovat ukazatele znečištění z odebraných vzorků vody.

REKLAMA

Jak bojují místní rybáři

„Velmi si ceníme pomoci všech dobrovolníků, kteří ve svém volném čase pomáhají se sběrem ryb. Děkujeme i městu Žiar nad Hronom, které nám poskytlo městské hasiče,“ píšou na svém webu rybáři z postižené oblasti.

Postupem času začínají probíhat rozkladné procesy, které uhynulé ryby vynášejí na hladinu. „Je to mimořádně náročná a nepříjemná práce, zápach hnijících ryb se stává nesnesitelný. Je asi nereálné odstranit všechny uhynulé ryby, protože tato katastrofa zasáhla podle aktuálních informací úsek dlouhý minimálně 30 km. Nádrž nad elektrárnou v Hronské Dúbravě je posetá rybami, které neustále přibývají, a protože kapacitně zřejmě nedokážeme projít a vyčistit celý úsek řeky, prosíme o shovívavost všechny občany, kteří narazí v okolí řeky na zápach,“ pokračují žiarští rybáři.

uhynulé ryby
foto: MO SRZ Žiar nad Hronom

Únik jedovaté látky do řeky způsobil pád stromu na skladovací vak bioplynové stanice během nedělní bouřky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled