Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 6 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pikantní rybí k...
před 34 min
Fotografie
Jirka přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod
Fotografie
zebo@seznam.cz přidal úlovek Pstruh obecný...
před 2 hod
Fotografie
Stanislava přidal úlovek Sumec velký...
před 2 hod

Slovenská Bečva! Noční bouřka způsobila největší ekologickou katastrofu na řece Hron za posledních 30 let!

Marek iRybářství 26. července 2021 0 komentářů
otrávená řeka

foto: Slovenský Rybár

Novinky

Masivní úhyn všech druhů ryb v řece Hron zaznamenala MO Slovenského rybářského svazu ve Žiaru nad Hronom. Informuje o tom na své facebookové stránce. Místní rybáři evidují velké množství uhynulých ryb všech druhů.

text: Marek Kožušník

Rybáři v okolí obce Trnavá Hora od rána sbírají uhynulé ryby, kterých je několik tun. Podle předběžných a zatím neoficiálních informací by původcem otravy měla být bioplynka v Budči. Katastrofu způsobily noční bouřky, které se prohnaly okresem Žiar nad Hronom. Pád stromu na potrubí zřejmě způsobil únik látky na výrobu bioplynu, která v řece zničila všechno živé. Slovenská televize informuje, že do řeky mělo vytéct okolo 300 kubíků této látky.

REKLAMA

uhynulé ryby
foto: Slovenský Rybár

„Úsek od Budče po Jalnou je mrtvý, život tam skončil v igelitových pytlích. A v Jalné to určitě neskončí, smrt se bude šířit po proudu dál. Někdy úmrtí provázejí srdceryvné zvuky nebo bolestivé steny – teď to bylo bolestivé ticho, nikde náznak života, jen potichu tekoucí smrtící tekutina,“ uvedl na facebooku Patrik Kuvik, redaktor časopisu Slovenský Rybár.

parma
foto: Slovenský Rybár

„Podle očitých svědků šli první trofejní candáti, hlavatky, pstruzi a okouni. Mnoholetá práce, úsilí a vzorové zarybnění přišlo vniveč. Byl to smutný pohled, nejen na umírající řeku, ale i na lidi, na kterých byla vidět bezradnost, smutek, hněv a beznaděj. Během chvíle se řeka překypující životem změnila na smradlavou stoku,“ píše dále Patrik Kuvík.

REKLAMA

otrávená řeka
foto: Slovenský Rybár

„Žádáme všechny rybáře, kteří jsou ochotní pomoci, aby přišli do Jalné pod most, kde jsme vytvořili improvizovaný štáb a budeme se snažit vysbírat co nejvíc ryb,“ prosí rybáři ze Žiaru nad Hronom.

Jde o nevyčíslitelnou škodu, která na slovenských řekách nemá obdoby. Zarybnění bude podle rybářů trvat i několik let.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled