Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Petice za objasnění úhynu ryb v Bílině: Nechceme, aby se opakovala Bečva!

Marek iRybářství 6. května 2021 0 komentářů
úhyn ryb

foto: Severočeský územní svaz

ČRS a MRS

V neděli 2. května dopoledne došlo k hromadnému úhynu ryb na řece Bílině na Mostecku. Ryby otrávila zatím neznámá látka. O dva dny později vznikla petice, jejíž signatáři požadují důsledné a transparentní prošetření celé záležitosti a jednoznačné vyvození důsledků pro viníka. Ve čtvrtek měla petice pouhých 25 podpisů.

text: Marek Kožušník

„Řeka Bílina byla po desetiletí znečišťována a sloužila jako odpadní stoka. To se v posledních letech naštěstí změnilo a pomalu se do ní vrací život. Na této změně se dlouhodobě podílí nejen ekologické iniciativy, ale i místní rybáři,“ stojí v petici, kterou vytvořil Aleš Bárta z iniciativy Milion chvilek pro demokracii Ústí nad Labem.

REKLAMA

„Petici jsem založil, abych upozornil na tuto událost a dal najevo dotčeným orgánům, že sledujeme jejich postup a nechceme, aby se opakovala pochybení jako v případě vyšetřování havárie na řece Bečvě. Bílina je takovým severočeským otloukánkem a já osobně sleduji řadu let její proměnu z odpadní stoky na funkční řeku, i když spoutanou potrubím a umělým korytem,“ říká pro iRybářství Aleš Bárta.

Od petice si Bárta slibuje, že se ukáže zájem lidí, aby se podobné události již neopakovaly a upozorní dotčené orgány státní správy, že jsou pod drobnohledem. Podezření na viníka Bárta nemá a věří, že právě veřejný zájem napomůže transparentnímu a bezodkladnému vyšetření celé události.

REKLAMA

„Dnes jsem nabídl Českému rybářskému svazu součinnost s případným odstraněním škod a také jsem oslovil několik ekologických hnutí s žádostí o podporu a spolupodepsání otevřeného dopisu řediteli Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Ústí nad Labem, který mám nachystaný k odeslání,“ dodal pro iRybářství Bárta.

Text otevřeného dopisu najdete zde.

uhynulé ryby
foto: Severočeský územní svaz

Petice také upozorňuje na to, že v prosinci v roce 2009 do řeky unikly ropné látky. Česká inspekce životního prostředí tehdy udělila za znečištění řeky pokutu ve výši 1,75 milionu korun společnosti Unipetrol RPA. „Snažíme se vysazovat například i se společností Unipetrol dvakrát ročně původní druhy ryb,“ řekl už dříve mluvčí Severočeského územního svazu ČRS Jan Skalský. Rybáři úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá

Petice měla ve čtvrtečních odpoledních hodinách 25 podpisů. „To není mnoho, ale věřím že se situace ještě změní,“ říká pro iRybářství Bárta.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled