Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 3 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera

Poznejte ho a ulovte! Bolen dravý

Marek iRybářství 8. listopadu 2023 1 komentářů
bolen

foto: Jan Stluka

Praxe

Jediná kaprovitá ryba žijící v Čechách, která se živí masitou potravou. Má štíhlé, z boků zploštělé tělo. Hřbet má tmavý, boky stříbrné. Dolní čelist je o malinko delší než horní. Ploutve, zvláště u mladých jedinců, mají načervenalý nebo oranžový nádech. Běžná délka bolena je mezi 4060 cm. Dorůst může až jednoho metru.

text: Jan Stluka

Při jeho lovu se dají použít téměř všechny metody, plavaná, položená, přívlač i muškaření.

REKLAMA

Typickou vlastností bolena je opatrnost. Snad proto je na některých vodách dost přemnožen. Největší šanci na jeho přelstění budete mít na místech, kde bolen nemůže naplno využít svůj perfektní zrak. Vývařiště jezů a vyústění přítoků jsou dvě nejlepší z nich. Umělá nástraha v přírodních barvách tažená velmi svižně v horních 20 cm vody je nejjednodušší volba přinášející více než dobré výsledky.

bolen
foto: Jan Stluka

Pro tuto rychlopřívlač můžete použít téměř vše… Plandavky, rotačky, streamery či menší, mělce potápivé wobblery. Záběr bývá velmi energický, přesto boleni bojují jaksi férově a nemají snahu zajíždět do vázek na dně. Vybavení tedy není nutno nijak zvlášť dimenzovat.

REKLAMA

Vlasec o průměru 0,14-0,18 mm bohatě postačí ke zdolání i 70cm stříbrných torpéd. Karabiny, obratlíky a lanka můžete také v klidu nechat doma, tyto komponenty by na vaší montáži dravce jen odrazovaly. V případě, že se vám nebude dařit, místo nástrahy raději měňte rychlost navíjení a směr náhozů. Tyto dva aspekty ovlivňují úspěšnost podstatněji než barva či velikost lákadel.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Záběry těchto stříbrných torpéd z hladiny, to je něco, co nikdy neomrzí. Perfektní letní zábava.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled