Fotografie
Jiří přidal úlovek Ostroretka stěh...
před 5 dny
Fotografie
Dan okomentoval Učíme se v Třeb...
před 6 dny
Fotografie
Ondřej dal lajk úlovku od Helena...
před 6 dny
Fotografie
jindrates@seznam.cz dal lajk úlovku od Martin Dvořák
před 8 dny
Fotografie
jindrates@seznam.cz dal lajk úlovku od Jakub Anděl
před 8 dny

Poznejte ho a ulovte! Ježdík obecný

strunc 30. prosince 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Jan Stluka, foto: Ivo Novák      

Poměrně velké trojúhelníkové hlavě dominují velké oči. Barva těla ježdíka závisí téměř jako u všech ryb na prostředí, ve kterém žije. Vždy bude ale horní třetinu těla zdobit jakýsi kropenatý vzor. Jeho dominantní vlastností, či lépe řečeno rozpoznávacím znakem je, že píchá.

Neexistuje způsob, kde a jak ho uchopit, aniž by vaše ruce nepřišly do styku s ostrými hroty, kterými je doslova obsypán. Vedle dominantní a na první pohled patrné srostlé hřební ploutve jsou trny vybaveny i skřele, břišní i řitní ploutve. Proto se mu někde také přezdívá švec. Ježdíka můžete potkat v řece, potoce, rybníku nebo údolní nádrži.

REKLAMA

Patří do stejného řádu i čeledi jako okoun a i jeho život je velmi podobný tomuto příbuznému. Žije převážně ve skrytu dna. Sežere prakticky cokoliv, preferuje ale masitou stravu, obzvláště v oblibě má červy a žížaly. Dorůstá maximálně délky 20 cm a dožít se může i deseti let.

Zákonnou míru a dobu hájení nemá. Jak bylo již řečeno, hospodářsky významný není, přesto je dobré ho znát a umět chytit, protože není lepší nástražní rybičky. Zvláště tam, kde je hojně rozšířen. Okoun, štika a candát, byť jsou i překrmení, na toto pichlavé sousto zaútočí snad vždy. Chytil jsem nespočet okounů, kterým ještě z jícnu čouhaly utržené návazce. Přesto museli malého pichlavého ježdíka atakovat, i když ho v podstatě nemohli spolknout. Mnohokrát jsem zažil stav, že v lodi došlo mezi posádkou téměř k hádce o to, kdo ho napíchne na háček. Zvláště tehdy, pokud ryby nebraly a v řízkovnici byl jen jediný ježdík.

REKLAMA

Ulovit ho můžete nejsnadněji za pomoci klasické, i když velmi vylehčené položené. Malá průběžná olůvka, přiměřený háček a citlivý indikátor – to je vše, co potřebujete. Vzhledem k tomu, že se jedná o hltouna, nečekejte se zásekem dlouho, jinak háček skončí hluboko v jeho útrobách.

Použít se dá samozřejmě i plavaná, při níž splávek slouží spíše jako indikátor než nosič nástrahy. V případě čeřenu je ideální navštívit buď podjezí nebo přítoky. Pokud není ve vašem okolí ani jedno z těchto míst, ale ježdíci ano, počkejte do tmy a zkuste párkrát položit konstrukci se sítí do mělké příbřežní vody.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled